היום: הפרלמנט הבריטי יצביע על הכרה במדינה פלסטינית

הבית התחתון של הפרלמנט יקבע האם לאשר את ההצעה שגיבשו מספר חברי אופוזיציה. בשבוע האחרון גרף המהלך תמיכה רבה, אך במשרד החוץ הבהירו כי ההצבעה היא סמלית ולא תשפיע על מדיניות המשרד

הפרלמנט הבריטי, ארכיון (רויטרס)

המאבק הדיפלומטי הפלסטיני נמשך: היום (שני) תיערך הצבעה בבית התחתון של הפרלמנט הבריטי בסוגיית ההכרה במדינה פלסטינית עתידית. בבריטניה הדגישו כי הדיון הוא "סמלי ולא מחייב", אך אם תאושר ההצעה הדבר יהווה חיזוק דיפלומטי משמעותי למאמציו של יו"ר הרשות אבו מאזן בדרך לעצמאות. 24 חברי פרלמנט פרו-ישראלים הגישו הצעה לתיקון הנוסח, אולם טרם ברור אם זו תתקבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגרעין הפרו-ישראלי בפרלמנט ביקש מדובר הפרלמנט, ג'ון ברקו, לקבוע כי התמיכה תוענק רק למדינה פלסטינית שתוקם לאחר הסכם שלום הדדי עם ישראל. ברקו טרם השיב ליוזמה, שנועדה לרכך את משמעות ההחלטה הדיפלומטית. במשרד החוץ הבריטי הבהירו כי בכל מקרה, ההחלטה לא תשפיע על מדיניות החוץ הרשמית.

"בריטניה שומרת על הזכות להכיר הדדית במדינה פלסטינית בכל עת, ובתנאי שהדבר יסייע בהבאת השלום - אנחנו ממשיכים להאמין כי משא ומתן לעבר פתרון שתי המדינות הוא המסלול הטוב ביותר להגשמת השאיפות הפלסטיניות"", נמסר ממשרד החוץ.

מנהיג האופוזיציה ומפלגת הלייבור אד מיליבנד פעל בנחרצות על מנת לחייב את חברי האופוזיציה לתמוך בהצעה על ידי הטלת משמעת קואליציונית, אך חלק מחברי מפלגתו ביקשו "למרוד" בהחלטתו ולהצביע באופן עצמאי בנושא או להיעדר מההצבעה. גורמים במפלגת הלייבור התלוננו כי מדיניות החוץ "האחראית והזהירה" של המפלגה ניצבת בפני שינוי חד בשל דרישתו של חבר פרלמנט אחד.

חיזוק מרוסיה לאבו מאזן (AP)

רוסיה: נתמוך בבקשה הפלסטינית להכרה

ההערכות הראשוניות הצביעו על כך שליוזמה סיכויים נמוכים, אך במהלך השבוע האחרון צבר המהלך תמיכה רבה בקרב חברי פרלמנט מהאופוזיציה. מספר בכירים בלייבור העריכו כי הכרה במדינה פלסטינית היא "הפתרון היחידי לאחר קריסת השיחות הישירות והמבצע בעזה".

אתמול הודיע סגן שר החוץ הרוסי כי ארצו תתמוך בבקשה הפלסטינית להכרה בינלאומית כמדינה, ולא רק כרשות. סגן השר, מיכאיל בוגדנוב, הסביר כי רוסיה "תתמוך בכל יוזמה של הפלסטינים כחברים".

"אני לא רואה שום סיבה לדחיית הבקשה הפלסטינית שמבקשת לדון בזה באו"ם", הוסיף. "אנו אומרים לפלסטינים - אתם יודעים טוב יותר מאיתנו מה אתם צריכים ואיך להשיג את זה". עוד הדגיש הדיפלומט הבכיר כי הממשל הרוסי "סבור שהטענה הפלסטינית הוגנת: לאנשים יש זכות לממשל עצמי ולהקים את המדינה שלהם".