ארה"ב תעביר 212 מיליון דולרים לעזה

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התחייב בשם ארצו להירתם לשיקום רצועת עזה בעקבות מבצע "צוק איתן". לדברי קרי, "אנשי עזה זקוקים לעזרתנו באופן נואש ומיידי - לא מחר ולא בשבוע הבא"

התחייבות אמריקנית לשיקום ההריסות (רויטרס)

הישג ראשון לרשות הפלסטינית בוועידה לשיקום עזה: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע היום (ראשון) כי ארצות הברית תעביר 212 מיליון דולרים למאמצי הסיוע והשיקום בבניית עזה לאחר מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך דבריו בוועידה בקהיר, הסביר קרי כי "אנשי עזה זקוקים לעזרתנו באופן נואש ומיידי - לא מחר ולא בשבוע הבא". בהמשך דבריו קרא קרי לחידוש השיחות בין ישראל לרשות הפלסטינית: "מהוועידה הזו צריך לצאת לא רק כסף, אלא מחויבות מחודשת מצד כולם לפעול לשלום שעונה לשאיפות של כולם - הישראלים, הפלסטינים וכל תושבי האזור".

קרי שב והדגיש את "מחויבותו המלאה של הנשיא אובמה ושלי ושל ארצות הברית לנסות ולהגיע לשלום". לדבריו, "כל דבר אחר יהיה פלסתר, ולא פתרון ארוך-טווח. כל אפשרות אחרת תחזק את הסטטוס קוו הבלתי נסבל ובלתי יציב שאנחנו חיים בו".

סיסי בוועידה, היום (חדשות 2)

עוד בטרם ההודעה האמריקנית, נשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי נשא דברים בוועידה, וקרא לישראל לסיים את הסכסוך עם הפלסטינים: "הגיע הזמן לעשות שלום". עוד הוסיף כי יש לסייע לעם הפלסטיני בשיקום הרצועה.

ברשות הפלסטינית העריכו את הנזק הרב שנגרם לרצועה בארבעה מיליארד דולרים. במהלך הוועידה מקווים ברשות לגייס את הסכום, בעיקר ממדינות ערב שהבטיחו בעבר לסייע למאמצי השיקום. ישראל, עם זאת, נותרה מחוץ לוועידה.

כבר אמש נחת במצרים יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, שנפגש עם שר החוץ המצרי ומזכ"ל הליגה הערבית. הפלסטינים מקווים כי כינון ממשלת האחדות, שלמעשה הופך את הרשות לאחראית על הרצועה, תעודד את התורמים מרחבי העולם לפתוח את הכיס. בשלב זה לא ברור עד כמה יהיו נדיבות המדינות, שחוששות כי סבב נוסף של אלימות עלול להחזיר את הגלגל לאחור.