אחרי המנהרות: חומרי הבנייה יחזרו לעזה?

כחודשיים לאחר מבצע "צוק איתן" בו הושמדו רוב מנהרות הטרור של חמאס, טען היום שר פלסטיני כי החל מהשבוע הבא שוב יוכנסו לרצועה חומרי בנייה. ישראל מגבילה מאוד הכנסת חומרים אלה לרצועה, מחשש שפעילי החמאס ישתמשו בהם לבניית מנהרות נוספות

הבטון בדרך חזרה לרצועה? (רויטרס)

 אחרי שעשרות מנהרות טרור הושמדו ברצועה במהלך מבצע "צוק איתן", טוען היום בכיר פלסטיני שמשלוחי הבטון, ממנו היו עשויות אותן מנהרות טרור, בדרך חזרה לעזה: "הפלסטינים יוכלו להתחיל לייבא חומרי בנייה לרצועה דרך המעברים שבשליטת ישראל כבר מהשבוע הבא", טען השר הפלסטיני לעניינים אזרחיים, חוסיין אל שייח'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

מדבריו, שנאמרו לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", עולה בנוסף כי צוותים של הרשות הפלסטינית יגיעו בשבוע הבא למעברים כרם שלום ובית חאנון על מנת לפקח על הליך העברת הסחורות המחודש לרצועה. לטענתו, עקב הסכמות שהולכות ומתגבשות בין ישראל לפלסטינים, במסגרתם אנשי הרשות יחליפו את אנשי חמאס במעברים, יוכל להתבצע שוב הליך העברת הסחורות לעזה.

חשיפת מנהרה בעזה בימי "צוק איתן" (דובר צה"ל)


ההצהרה הזו מגיעה על רקע אי הוודאות בנוגע למתווה לשיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן", ולמרות שישראל עדיין מגבילה מאוד את מעבר חומרי הבנייה לרצועה - מחשש שייעשה שימוש בבטון לצורך בנייה נוספת של מנהרות התקפיות ומנהרות הברחה.

עוד טען הבכיר הפלסטיני כי ישראל אף סיפקה אישור מיוחד למשפחות אסירים בעזה לבקר את יקיריהן הכלואים בבתי הכלא בארץ. לדבריו, הוא ובכירים אחרים ברשות מפעילים לחץ על הממשלה הישראלית לאפשר לפלסטינים לצאת ולעבוד בישראל או בשטחי הגדה - דבר שכמעט ולא התאפשר מאז 2006.

"מצפים לחידוש העברת החומרים לעזה". סאקי (רויטרס)

בתוך כך, אמרה היום דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי, כי וושינגטון מצפה מישראל לקחת חלק בשיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן". לדבריה, "על ישראל לשחק תפקיד בשיקום עזה, כשברקע הצרכים הביטחוניים של ישראל. אנחנו מקווים ששוב יועברו החומרים הדרושים לרצועה לצורך שיקומה".