פרושאור לאו"ם: לפרק את ארגון חיזבאללה מנשקו

לאחר שאמש לקח ארגון חיזבאללה אחריות לפיצוץ המטען נגד כוח צה"ל בגבול הצפון, קרא שגריר ישראל באו"ם למועצת הביטחון להטיל את האחריות למתקפה גם על ממשלת לבנון - ולפרק את הארגון מנשקו. עוד הוסיף השגריר בפנייתו כי ישראל לא תאפשר פגיעה באזרחיה

קרא לגנות את תקיפת חיזבאללה. פרושאור (AP)

יממה לאחר התקרית בגבול הצפון ונטילת האחריות של חיזבאללה, שגריר ישראל באו"ם דורש לפרקו מנשקו: השגריר, רון פרושאור, פנה למועצת הביטחון של האו"ם ולמזכ"ל באן קי מון, וטען כי ארגון הטרור מפר באופן בוטה את החלטה 1701, ולא בפעם הראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

עוד הדגיש פרושאור כי ישראל רואה בממשלה הלבנונית כמי שנושאת באחריות לתקרית, ודורשת ממנה לפרק את ארגון חיזבאללה מנשקו ולעקור את נוכחות הזרועות הארוכות של אירן וסוריה מגבולותיה, כפי שכבר הוחלט בעבר במועצת הביטחון.

מועצת הביטחון, ארכיון (AP)

"ישראל לא תאפשר פגיעה באזרחיה", הוסיף פרושאור בפנייתו, "דעא"ש מתפשטת כמו עשב שוטה ברחבי סוריה ועירק, אל קאעידה שולחת ענפים לאפריקה ולתימן, וחיזבאללה נוטעת שורשים עמוקים בלבנון. כמו קבוצות טרור אחרות, חיזבאללה מונעת מתוך תפיסת עולם דתית קיצונית, פועלת בברוטליות ומהווה סכנה לשלום ולביטחון הבינלאומי". פרושאור דרש ממועצת הביטחון וממזכ"ל האו"ם לגנות את המתקפה ולדרוש מהממשלה הלבנונית לקחת אחריות, לפרוש כוחות צבא בדרום ולעצור את האחראים למתקפה האחרונה.

חיזבאללה לקח אחריות להפעלת המטען: "זו נקמה"

אמש לקח ארגון הטרור הלבנוני אחריות על הפעלת המטענים וטען כי היא בוצעה כנקמה על מותו של חסן חיידר, פעיל הארגון שנהרג בתחילת החודש שעבר בעת שעסק בניטרול מוקש ישראלי בלבנון. "חיזבאללה הוא האחראי להנחת המטענים והפעלתם היום ולכן יעדיו הותקפו", אמר בעקבות התקרית שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "יש כאן תופעה של מדינה בתוך מדינה, ואנו רואים גם בממשלת לבנון אחראית לאירוע".

האזור בו התרחשו התקריות משמש כציר מעבר וסמוך לאזור מחלוקת בין לבנון לחיזבאללה. בהתאם לנוהל בתקריות מעין אלה, הונחו החקלאים הישראלים להתרחק מהגדר. בעקבות התקרית אמרו גורמים בישראל כי בתקופה האחרונה תוגברה הפעילות בגזרה, וזאת מתוך הבנה כי גורמים עוינים ינסו להוציא לפועל פיגועים.

"צה"ל רואה באירוע זה הפרה בוטה ואלימה של ריבונות ישראל ורואה בממשלת לבנון ובארגון הטרור חיזבאללה אחראיים לכל ניסיון פגיעה בחיילי ובתושבי מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל בתגובה לאירועים. "צה"ל שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון כדי להגן על תושבי מדינת ישראל".

אחראים לפיצוץ המטען. מזכ"ל חיזבאללה נסרא (חדשות 2)

בתקרית שאירעה אתמול (שלישי) בשעות הצהריים נפצעו שני חיילי צה"ל באורח קל לאחר שמטען הופעל לעבר סיור של צה"ל. החיילים טופלו במקום ולאחר מכן פונו לבית החולים רמב"ם. "הגיעו שני חיילים עם פגיעת רסיסים בגפיים מצבם מוגדר קל, אחד מהם יגיע לחדר ניתוח להוצאת רסיס ולאחר מכן שניהם יתקבלו למחלקה האורתופדית להמשך מעקב", עדכן ד"ר האני באחוס מנהל יחידת הטראומה בבית החולים רמב"ם. "שניהם בהכרה מלאה, יציבים לחלוטין".

בתחילת השבוע פתח כוח צה"ל באש לעבר חולייה של חשודים שחצתה את קו הגבול וחדרה לשטח ישראל באזור הר דב. כלי תקשורת ערביים דיווחו כי בתקרית אז באזור חוות שבעא נפצע אזרח לבנוני מאש צה"ל. לא היו נפגעים בקרב החיילים.