שגריר שוודיה בישראל ננזף: "ישראל מאוכזבת, אתם מזיקים ליחסים עם הפלסטינים"

אחרי שראש ממשלתו הודיע כי יכיר בפלסטין, השגריר השוודי בישראל הגיע למשרד החוץ לשיחת נזיפה. "בזמן שבמדינות באזור מתרחשים מעשי זוועה יומיומיים - בחירתו של ראש ממשלת שוודיה להתמקד בנושא הפלסטיני - לא במקומה", אמר סמנכ"ל אירופה במשרד לשגריר. מגנוס הבטיח שירשום ויעביר הלאה

השגריר ננזף. ארכיון (פלאש 90 ,מארק נאיימן)

אחרי הזגזוג מגיעה הנזיפה: שגריר שוודיה בישראל, קארל מגנוס, הגיע היום (שני) למשרד החוץ בירושלים, לאחר שזומן על ידי שר החוץ ליברמן לשיחת הבהרה - בעקבות התבטאויות הממשל בשטוקהולם על הכרה במדינה פלסטינית. "ישראל סבורה שמדובר בהצהרה, שלא רק שאינה תורמת לשיפור היחסים בין ישראל לפלסטינים אלא אף מזיקה להם", אמר סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, אביב שיר-און לשגריר מגנוס בשיחת הנזיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שיר-און הביע בפניו את מחאתה ואכזבתה של ישראל מדבריו של ראש ממשלת שוודיה, סטפן לופבן, על כוונתה של שוודיה להכיר במדינה פלסטינית. "זו הצהרה שמדרדרת את היחסים בשטח ומקטינה את הסיכוי להגיע להסדר, משום שהיא יוצרת אצל הפלסטינים ציפייה לא ריאלית להשגת מטרתם באופן חד-צדדי ולא באמצעות מו"מ עם ישראל", הסביר סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ לשגריר.

עוד אמר לשגריר מגנוס כי "בעת שהמזרח התיכון מצוי במשבר, ובעת שבמדינות רבות באזור מתרחשים קרבות מרים ומעשי זוועה יומיומיים - בחירתו של ראש ממשלת שוודיה להתמקד בנושא הפלסטיני היא תמוהה ולא במקומה". השגריר השוודי רשם את הדברים והבטיח להעבירם לממשלתו.

דרש שיגיע לשיחה. ליברמן, ארכיון (חדשות 2)

אתמול (ראשון) בראיון לתכנית "שש עם", סיפר השגריר כי יבהיר בפגישה במשרד החוץ ששוודיה מעוניינת בהמשך יחסים טובים עם ישראל. "אנחנו רוצים להמשיך בדיאלוג טוב ובונה", אמר. "העיתוי של ההודעה הגיע בזמן שבו תהליך השלום הושהה לזמן מה, ואנו רוצים לסייע בהשבת הצדדים למסלול המגעים".

ביום שישי האחרון הצהיר ראש הממשלה השוודי הטרי כי "פתרון שתי המדינות מצריך הכרה הדדית ורצון לחיים בשלום ובדו-קיום. לכן, שוודיה תכיר במדינת פלסטין".

האמירה ספגה הודעות גינוי חריפות מצד ישראל וארצות הברית, והשגרירות השוודית בישראל פרסמה הודעת הבהרה. "ראש הממשלה אמר כי את הסכסוך בין ישראל לפלסטין ניתן לפתור באמצעות פתרון שתי המדינות וזה דורש הכרה הדדית", נכתב בהודעה. "ראש הממשלה סיכם כי כתוצאה מכך, שוודיה תכיר במדינה הפלסטינית".