נתניהו לחדשות 2: פרסום מכרז הבנייה היה חבלה מכוונת

נתניהו זועם על "שלום עכשיו" שפרסם אודות אישור בניית יחידות דיור בי-ם רגע לפני פגישתו עם אובמה. "זה חוסר אחריות בינלאומית", אמר. על הביקורת האמריקנית שספג: "לא יכול לקבל את זה, יהודים יגורו היכן שירצו"

בריאיון שישודר במלואו במהדורת מוצאי יום כיפור מתייחס ראש הממשלה נתניהו לא רק למשא ומתן עם הפלסטינים והגרעין האירני, אלא גם לתקציב 2015, תכנית מע"מ אפס וארוחת הערב עם שלדון אדלסון במסעדה בניו יורק השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפגישה אמש בין ראש הממשלה לנשיא ארצות הברית אובמה הייתה לכאורה ידידותית, אבל רגע אחרי שהסתיימה הגיע הגינוי האמריקני לבנייה בירושלים - מעבר לקו הירוק. בתגובה, הביע נתניהו את זעמו על תנועת "שלום עכשיו" שפרסמה את התכנית.

"מדובר בחוסר אחריות ברמה הבינלאומית של איזשהו גורם שמפרסם תכנית סטטוטורית כדי לחבל בפגישה מאוד חשובה שדנה בגרעין האירני, בשאלות הביטחון היסודיות שלנו ובדאע"ש", הוא אומר.

ולא רק על שלום עכשיו זועם נתניהו. הוא מאוד לא אהב את התגובה האמריקנית לפרסום תכנית הבנייה בירושלים. "הדבר הזה מוגדר כחטא", אמר. "אני לא יכול לקבל את זה. יהודים יכולים לקנות בית היכן שהם רוצים. זו הדרך האמיתית לקיים דו-קיום".

בהמשך הריאיון התייחס ראש הממשלה גם לפגישה במסעדה בניו יורק השבוע עם המיליארדר היהודי-אמריקני שלדון אדלסון, שעליה ספג ביקורת. "נפגשתי עם חבריי מכל צדי המתרס הפוליטי על בסיס אישי וחברי", הוא מדגיש. "מדובר בחברות רבת שנים".

"אובמה ואני כמו זוג ותיק"

מוקדם יותר היום, שעות ספורות אחרי פגישתו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, העניק ראש הממשלה נתניהו ריאיונות לתקשורת האמריקנית ודיבר על מערכת היחסים ביניהם. למגיש רשת Fusion's חורחה ראמוס אמר נתניהו שהוא ואובמה מתנהגים כמו "זוג ותיק", למרות שיש ביניהם חילוקי דעות, וטען שהנשיא אמר לו שהוא המנהיג הזר שעמו נפגש יותר מכל מנהיג אחר.

נתניהו הדגיש את הדברים שעליהם שני המנהיגים מסכימים. "אנחנו מכירים אחד את השני ומכבדים אחד את השני, אבל יש לנו חילוקי דעות", אמר ראש הממשלה. "יש לנו הרבה יותר דברים שאנו מסכימים עליהם מדברים שאנו חלוקים עליהם. שנינו מבקשים לראות ביטחון, שלום, שגשוג בסביבה מאוד מאוד קשה".

המראיין ראמוס ניסה להקשות והעלה את סוגיית אישור בניית אלפי יחידות דיור במזרח ירושלים, אבל נתניהו הדגיש כי "אלו לא התנחלויות - יהודים פרטיים רוכשים דירות בשכונות ערביות בירושלים וערבים רוכשים דירות בשכונות יהודיות, אני לא חולם להתערב בנושא הזה. אם היית אומר לאזרח אמריקני או מקסיקני שהוא לא יכול לרכוש דירות בעיר מסוימת, זו הייתה שערורייה".

בתדרוך לכתבים שמלווים אותו, הוסיף נתניהו כי מדובר בהליך טכני בלבד. "לא אגיד לעולם שאסור ליהודים, או לכל אזרח אחר, לרכוש דירות בירושלים", הדגיש נתניהו. "לא תהיה כאן אפליה. זו גישה שלא מתיישבת עם ערכים בסיסיים, גם כאלה של ארה"ב".

ההודעה שפרסמה תנועת שלום עכשיו על הכוונה לאשר בניה של 2,500 יחידות דיור במזרח ירושלים עוררה ביקורת חריפה בוושינגטון ואף גינוי אמריקני שבו התריעו כי הבנייה הישראלית בשטחים מבודדת את ישראל ומרחיקה אותה אפילו מידידותיה הקרובות ביותר.

הריאיון המלא עם רה"מ ישודר במהדורת מוצאי יום הכיפורים, ביום שבת ב-20:00.