אבו מאזן: "לא נשתמש בנשק, פנינו לבית הדין הבינלאומי בהאג"

במפגש עם עיתונאים ברמאללה לאחר שובו מעצרת האו"ם בניו יורק שבה נשא נאום חריף במיוחד נגד ישראל, קרא אבו מאזן לזנוח את הירי והאלימות, ולהתמקד במאבק מדיני בכיבוש. "זכותנו להקים מדינה עם מזרח ירושלים כבירה, וזה צריך לקרות תוך זמן מוגדר", אמר

מאיים בהצטרפות לביה"ד הבינלאומי. אבו מאז (רויטרס)

לא למאבק מזוין בישראל, כן למאבק משפטי נגדה: לאחר נאומו התקיף בעצרת האו"ם בשבוע שעבר, איים היום (רביעי) יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן במהלך מפגש עם עיתונאים ברמאללה, כי הרשות תוציא לפועל את תכנית ההצטרפות לבית הדין הבינלאומי בהאג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בכוונת אבו מאזן ליזום הצטרפות לבית הדין, כיוון שרק לאחר קבלה אליו - ניתן להגיש תביעות נגד החברות האחרות בו. "החברות בבית הדין הבינלאומי היא רק המהלך הראשון שלנו במאבק נגד הכיבוש הישראלי", אמר אבו מאזן, שאיים גם שיבחן מחדש את התיאום הביטחוני עם ישראל אם ההצעה לא תתקבל.

המאבק יעבור מהשטח לחדרי הדיונים? מועצת ה (AP)


"כבר התחלנו בהכנות להגשת ההצעה למועצת הביטחון של האו"ם", הוסיף יושב ראש הרשות. "אנו זקוקים לשלושה שבועות להצגת טיוטת ההצטרפות למועצה". עם זאת, ברמאללה מודעים לאפשרות הסבירה בהחלט שלפיה ארצות הברית תטיל וטו על המהלך במועצת הביטחון ולא תאפשר להצעה לעבור. "אם ארצות הברית תטיל וטו, נגביר את מאמצינו להכרה בכמה שיותר ארגונים ואמנות בינלאומיות", הבהיר אבו מאזן.

"זכותנו להקים מדינה, המאבק המדיני יהיה עז וחריף" 

מחמוד עבאס הדגיש כי הוא מתנגד להפעלת כוח נגד ישראל, וכי יש לפעול נגדה במישור המדיני: "לא נסכים אפילו לירי של כדור בודד, אנו מנהלים קרב מדיני שהוא מסובך ואף חשוב יותר. אנו עומדים על זכותנו להקמת מדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים. אנו רוצים לוח זמנים ברור להקמת המדינה הפלסטינית של שנה, שנתיים או שלוש".

יחסים מתוחים? אובמה ואבו מאזן (AP)


בדבריו התייחס אבו מאזן גם ליחסים עם ארצות הברית, שאחרי נאומו התקיף בעצרת הכללית, הפכו מתוחים מכפי שהיו בעבר. יושב ראש הרשות התייחס לתגובות בוושינגטון לנאומו וכינה אותן "משעשעות". לדבריו, "אין לנו, הפלסטינים, אינטרס ליצור מתחים נוספים, אבל אנחנו לא יכולים לסגת בשלב הזה ולכן נפנה למועצת הביטחון. המאבק המדיני הזה צפוי להיות עז וחריף".

בתוך כך, תקף הבוקר בחריפות בכיר הרשות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב את ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכינה אותו "נאצי". בהתייחסו לחמאס, אמר רג'וב כי עליו לוותר על השליטה הביטחונית ברצועת עזה ולפנות את חמושי חמאס מהרחובות.