בצל המחלוקות, נתניהו ואובמה ייפגשו בבית הלבן

בפעם הראשונה זה שבעה חודשים ייפגשו רה"מ בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה פנים אל פנים. השניים ינסו ליישר את ההדורים על חילוקי הדעות הפומביים בין הממשל בוושינגטון לזה בי-ם. "הנושא העיקרי - הגרעין האירני", אמרו בלשכת נתניהו

בצל חילוקי הדעות בניהם, ייפגשו היום (ד') בבית הלבן ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא האמריקני ברק אובמה. מדובר בפגישה הראשונה שמקיימים שני האישים פנים אל פנים זה שבעה חודשים, ועוד לפניה נראה שיש לא מעט ויכוחים על מה הם בכלל ידברו בפגישה. גורמים בלשכת נתניהו מציגים את הנושא האירני כעיקרי, בעוד שהאמריקנים דווקא רואים בסוגיה הפלסטינית כנושא הבוער שעל סדר היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר הנאום שנשא נתניהו בפני העצרת הכללית של האו"ם ומפגש שערך אמש עם ראשי הקהילות היהודיות בניו יורק, הוא ימשיך עם מטוסו בדרך הקצרה מניו יורק לוושינגטון. בממשל האמריקני לא אהבו את העובדה שנתניהו לא הזכיר את פתרון שתי המדינות בדבריו, וגם ניכר שאין הסכמה על ההשוואה שערך פעם אחר פעם בביקור בין דאע"ש לחמאס.

נתניהו ואובמה, ארכיון (רויטרס)

על פי גורמים בלשכת נתניהו, הנושא שעומד במרכז הביקור נותר הסכנה שמציב פרויקט הגרעין האירני. "הדבר העיקרי מבחינתנו בפגישה זה למנוע את התחמשותה הגרעינית של אירן", הבהירו גורמים המקורבים לראש הממשלה. מנגד בממשל האמריקני פרסמו את עיקרי הדברים שעומדים על הפרק בעיניהם, ובראשם הנושא הפלסטיני. מקרובי נתניהו שבים וטוענים כי למרות שלא התייחס לנושא, "עמדתו לא השתנתה".

נתניהו באו"ם, השבוע (רויטרס)

ועוד סוגיה עלולה להעיב על הביקור: את הערב שאחרי הנאום באו"ם העבירו בני הזוג נתניהו בארוחה במסעדה איטלקית עם היהודי העשיר בעולם שלדון אדלסון. הוא אמנם מחא כפיים ביציע לנאומו של ראש הממשלה אך היו לו כמה הערות. "לדעתי הוא נתן תשומת לב רבה מדי לתהליך השלום", אמר המיליארדר. היום יפגוש נתניהו את אובמה, האיש שאדלסון השקיע מאות מילוני דולרים בניסיון להפילו.

נתניהו בניו יורק, אמש (לע"מ)

לאחר הנאום באו"ם, דחו האמריקנים בנימוס את ההשוואה שערך נתניהו בין ארגון הטרור העזתי לבין המדינה האסלאמית. "אנחנו לא מאמינים שראש הממשלה נתניהו או כל אחד בישראל רומז שעל ארה"ב לצאת למבצע צבאי נגד חמאס", אמרה דוברת מחלקת המדינה. "שניהם ארגוני טרור אבל אנחנו רואים בעין שונה את האיומים".

ראש הממשלה נתניהו כך נראה, נשאר איתן בעמדתו ובמפגש עם ראשי הקהילות היהודיות בצפון אמריקה חזר על הדברים ואף שלף קרטון נוסף ועליו תמונה של פעיל חמאס מוציא להורג אדם הנחשד בשיתוף פעולה עם ישראל.

"במהלך הלחימה האחרונה בעזה, סמוך לתקופה בה דאע"ש ביצעו את המעשים המחרידים שלהם, חמאס הוציא להורג עשרות פלסטינים, רק על מנת להשליט פחד ולכפות על תושבי עזה להיכנע להם. נכון שיש כמה הבדלים בין חמאס לדאע"ש, למשל דאע"ש עורפים ראשים וחמאס יורה לאנשים בראש אך עבור הקורבנות ומשפחותיהם, הזוועה היא אותה זוועה", הוסיף נתניהו.