צפו: מצעד הגימיקים של נתניהו‎

אין סיבה לאכזבה: גם בנאום שנשא הפעם באו"ם השתמש נתניהו בגימיק הידוע ושלף הפתעה מתחת לדוכן הנאומים. אם בפעמים הקודמות הוא הציג את תכניות הבנייה של אושוויץ ואת הפצצה המפורסמת, הפעם הציג נתניהו תמונה מעזה שצולמה על ידי התקשורת הצרפתית. המצעד המלא

העיתונאים הישראלים, וככל הנראה גם אלו מכל רחבי העולם, ציפו לרגע הזה. העזרים הטכניים של נתניהו הפכו לסימן ההיכר של נאומי ראש הממשלה בעצרת הכללית של האו"ם, וגם הפעם, כמו בשנים הקודמות, הוא נתן לקהל בדיוק את מה שהוא רוצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברגע שבו כבר היה נדמה הערב (שני) שראש הממשלה לא ישלוף שום שפן מהכובע, הגיע הרגע המיוחל - הגימיק - ונתניהו הוציא מתחת לדוכן הנאומים תמונה שנלקחה משידורי ערוץ החדשות הצרפתי France 24. נתניהו הציג תחילה את התמונה כשהיא הפוכה, אך כעבור שניות ספורות הוא שם לב לטעות ותיקן אותה מיד.

בתמונה ניתן היה לראות משגרי טילים בעזה וילדים משחקים בסביבתם. "חמאס הציב את המשגרים במאות אזורים מאוכלסים כמו זה", הסביר נתניהו לנוכחים. "חמאס גם הציב את הטילים במקומות שבהם גרים ילדים פלסטינים. זה פשע מלחמה. אני אומר לאבו מאזן: אלו פשעי מלחמה ששותפיך לממשלה שלך ביצעו. אלו הפשעים שעליהם היית צריך לדבר מעל הדוכן הזה".

הגימיק של 2014. נתניהו, הערב (רויטרס)

מתכניות הבנייה של אושוויץ ועד הפצצה האירנית

בשנת 2009, בדיוק באותו מעמד, בחר נתניהו להציג מסמכים מימי השואה, זאת בתגובה להכחשת השואה מצד נשיא אירן דאז אחמדינג'אד.

"הנה העתק של הפרוטוקולים של הפגישה בוואנזה", הוא אמר אז. "פרוטוקולים המורים בדיוק כיצד לנהל את השמדת העם היהודי. האם הפרוטוקול הזה הוא שקר? האם כל הממשלות הגרמניות מרמות? יום לפני נתנו לי בברלין את תכניות הבנייה המקוריות של אושוויץ".

"התכניות האלו של אושוויץ בירקנאו, אני אוחז אותן בידי", המשיך אז נתניהו. "יש עליהן חתימה של היינריך הימלר, סגנו של היטלר בעצמו. האם התכניות הללו, של אושוויץ בירקנאו, שם נרצחו מיליון יהודים, האם גם אלו שקרים?".

הגימיק של 2009. נתניהו (רויטרס)

"ביוני, הנשיא אובמה ביקר במחנה ריכוז אחר, בוכנוואלד", הדגים נתניהו בנאומו ב-2009. "האם הנשיא אובמה הוא שותף לשקר? האם הניצולים מאושוויץ, שהמספרים שחקקו הנאצים עדיין על ידיהם, האם הקעקועים האלה על הזרוע גם הם שקר?".

שלוש שנים לאחר מכן, בספטמבר 2012, המשיך ראש הממשלה את מאבקו על תדמיתה של אירן, ושלף תרשים שהכין מראש ובו איור של פצצה ובה מצויינים אחוזים של העשרת אורניום. באמצעות האיור הוא הבהיר את הגבול שיש להציב לטהרן.

"קו אדום צריך להיות בתחום אחד בתכנית שלהם - בניסיון להעשיר אורניום", אמר בנאומו. "אירן עדיין מעשירה אורניום במפעלים עצומים - חלקם גלויים. למעשה הדרך היחידה למנוע מאירן נשק גרעיני היא למנוע ממנה לייצר מספיק אורניום לפצצה".

הגימיק של 2012. נתניהו (AP)

בחירה במילה אחת בלתי נשכחת: "דוגרי"

שנה קודם לכן, ב-2011, נתניהו פנה ישירות לאבו מאזן - בדיוק כפי שעשה הערב בעצרת הכללית של האו"ם. בנאום ההוא ויתר נתניהו על חפץ כלשהו, אולם מילה אחת שהשתמש בה גנבה את ההצגה: "דוגרי".

"אנחנו באותו בניין", אמר נתניהו לאבו מאזן במסגרת נאומו באו"ם. "בוא ניפגש היום. בוא נעשה שלום, בוא נדבר דוגרי. בשם ישראל והעם היהודי אני מושיט שוב את היד הזו לשלום, לעם המצרי והירדני, לידידות חדשה. שכנים שעמם כבר עשינו שלום".