נדחתה ההצעה לצירוף ישראל לאמנה נגד נשק גרעיני

ברוב של 12 מדינות נדחתה ההצעה, תחת הכותרת "יכולות הגרעין של ישראל", שהובאה על ידי המדינות הערביות. שר החוץ ליברמן: "זהו ניצחןן של הדיפלומטיה הישראלית, מוטב שהמדינות הערביות יעסקו באיום דאע"ש"

דיוני סבא"א בז'נבה, ארכיון (רויטרס)

הוועידה הכללית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דחתה היום (חמישי) הצעה שהובאה ביוזמת המדינות הערביות, תחת הכותרת "יכולות הגרעין של ישראל", ואף קראה להצטרף לאמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני. ההצעה נדחתה ברוב של 12 מדינות שהצביעו במהלך הכינוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המדינות הערביות שלקחו חלק בוועידה קראו להפעלת לחץ על ישראל, זאת מתוך מה שכונה כ"תסכול" מחוסר ההתקדמות בניסיון להביא לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. מנגד, נציגי ארצות הברית טענו כי ההצעה שהובאה, אם תתקבל, תהא צעד לא מועיל בעניין. הצעת החלטה זהה נדחתה גם אשתקד ובשנים קודמות.

בהודעת משרד החוץ בנושא נטען כי ההחלטה מבטאת דחיה של ניסיון ערבי חוזר לגנות ולבודד את ישראל בסבא"א, להסיט את תשומת הלב של הקהילה הבינ"ל מהבעיות הבוערות במזרח התיכון, מחתירת אירן לנשק גרעיני ומעובדת השימוש בנשק כימי מצד המשטר בסוריה. "נראה כי רק יוזמות החלטה כנגד ישראל בארגונים בינ"ל מאפשרת לחברות הליגה הערבית להתלכד", נכתב בהודעת המשרד

שר החוץ אביגדור ליברמן בירך על ההחלטה ואף שיבח את עובדי שירות החוץ על עבודתם הנמרצת בכדי להביא לדחייתה. "זהו ניצחון של הדיפלומטיה הישראלית", אמר ליברמן, שביקש גם להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו על הסיוע במהלך. "מוטב לאותן מדינות ערביות שהגישו את הצעת ההחלטה, במקום לעסוק בהתרסה נגד ישראל, לחשוב מה היה מצבן לו הכור הגרעיני שניסתה להקים סוריה בדיר א-זור היה מוקם ונופל בימים אלו לידיהם של ארגון דאע״ש או ג׳בהת א-נוסרה", אמר השר ליברמן.