למרות חיסול רוצחי שלושת הנערים, הפלסטינים ישתתפו בשיחות בקהיר

גורמים המקורבים למגעים בקהיר מסרו היום לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי המשלחת הפלסטינית שוקלת לפרוש מהמשא ומתן, זאת על רקע חיסולם של רוצחי הנערים מרואן קוואסמה ועאמר אבו-עיישה. לאחר מכן הצהיר בכיר חמאס כי הפלסטינים לא ייסגו מהשיחות, כדי "לא לאפשר לישראל לחמוק ממחויבויותיה"

"הפלסטינים שוקלים נסיגה מהמו"מ"

למרות החיסול, השיחות בקהיר יימשכו: למרות שהבוקר דיווחה סוכנות "מען" כי המשלחת הפלסטינית שוקלת לסגת מהמשא ומתן עם ישראל בקהיר בשל חיסול רוצחי הנערים בחברון, בהנהגת חמאס החליטו כי המשלחת תשתתף בשיחות כמתוכנן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים המקורבים למגעים בין הצדדים צוטטו באמרם כי הרקע לדיונים הוא חיסול רוצחי וחוטפי שלושת הנערים בחברון הלילה. עם זאת, בכיר חמאס מחמוד א-זהאר אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי למרות החיסול, "החלטנו להמשיך בשיחות הפסקת האש".

"אחרי התייעצויות עם המשלחת הפלסטינית והאחים מעזה ומחו"ל החלטנו להמשיך בפגישות בקהיר", הוסיף א-זהאר. הבכיר גינה את רצח החוטפים, אך אמר כי אין לתת לישראל אפשרות "לברוח ממחויבויותיה", הכוללות את חידוש השיחות על הסרת המצור. קייס אבו ליילה, חבר המשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, אמר קודם לכן לרויטרס כי "הדיונים היו אמורים להתחיל הבוקר, וכשהידיעה הזו הגיעה אז עצרנו את נסיעתנו לקהיר".

קוואסמה ואבו-עיישה

"סיימנו מרדף בן שלושה חודשים"

הבוקר הותר לפרסום כי בתום מבצע מודיעיני מורכב של שב"כ וימ"מ אותר הלילה בחברון מקום הימצאם של מרואן קוואסמה ועאמר אבו עישה, שני פעילי חמאס שביצעו את פיגוע החטיפה והרצח של נפתלי פרנקל גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל בתחילת חודש יוני. כוחות הביטחון ניסו לעצור את המבוקשים, אך במקום החלו חילופי אש והשניים חוסלו.

שני החוטפים שהו במבנה ששימש כנגרייה בחברון במשך השבוע האחרון, ובמהלך כל התקופה התחבאו במוקדים שונים במרחב חברון. המידע על מקום הימצאם המדויק הגיע בימים האחרונים והתחזק במהלך הלילה, והוביל להחלטה על המבצע ללכידתם.

תא"ל תמיר ידעי, מפקד אוגדת איו"ש, הודיע הבוקר: "סיימנו מרדף בן שלושה חודשים - בלילה כבר הגיע המידע, ולפנות בוקר התחלנו לסגור על הבית בנוהל 'סיר לחץ'. כאשר כדור פגע בקיר הבית, הם יצאו מהמסתור ודרך החור בקיר ירו על הימ"מ, והם נורו ונהרגו".

3 חשודים נוספים נעצרו בחברון

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, בירך על החיסול: "כוחות הביטחון של מדינת ישראל סגרו הבוקר חשבון פתוח", כתב אלמוז בעמוד הפייסבוק שלו. "בפתח השנה החדשה כלתה קללה נוספת והובהר שוב, אם אי פעם היה ספק, שנרדוף את הטרור עד אשר יחוסל". דובר צה"ל ביקש בסוף דבריו לאחל "בוקר טוב יותר למשפחות שער, פרנקל ויפרח".

כמו כן נעצרו הלילה גם בשאר קואסמה, מחמד קואסמה ותאאר קואסמה, בניו של ערפאת קואסמה העצור גם הוא מתאריך 14 יולי באשמה כי סייע לרוצחים להסתתר לאחר רצח הנערים. בתחילת חודש ספטמבר הוגש כתב אישום נגד מפקד החולייה של השניים.

בסוף חודש יוני, עוד בטרם מציאת גופות הנערים, פורסם כי המחבלים שעומדים מאחורי החטיפה הם שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון: עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29. השניים הם אלו שישבו ככל הנראה במכונית שבה נחטפו שלושת הנערים ומיד לאחר מכן נעלמו. במערכת הביטחון ידעו אודות זהותם כבר ביממה שלאחר החטיפה והשב"כ וצה"ל פתחו אז במצוד נרחב ללכידתם.