הולנד יסייע לאבו מאזן: יביא הצעת החלטה לאו"ם

נשיא צרפת פרסואה הולנד, קיים פגישה מדינית עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפריז בה דנו השניים בפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. עם תום הפגישה הודיע הולנד כי בכוונתו להביא בפני במועצת הביטחון הצעה שקוראת לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים ולנסיגה ישראלית מהגדה המערבית. עבאס עתיד לבקש תמיכה ממדינות נוספות

אבו מאזן והולנד, ארכיון (רויטרס)

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, כי הוא מתכוון להביא למועצת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. עבאס חזר ואמר כי בכוונתו לדרוש לוח זמנים לנסיגה ישראלית מהגדה המערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עלינו להצהיר באופן ברור שאנחנו מצפים לתהליך שלום שיביא לסיום הסכסוך", אמר הולנד בתום הפגישה המשותפת בארמון האליזה שבפריז. "שיחות, מגעים, הפסקות והפרעות התרחשו במשך זמן רב מדי ויש תחושה שהסכסוך הישראלי-פלסטיני לא יבוא לסיומו, היות וכולם מכירים את המגבלות הקיימות".

"זו הפעם השלישית בה עזה נהרסת", אמר הולנד בהתייחסותו למבצע "צוק איתן". "עלינו לשאוף לפתרון של שלום בר קיימא". אבו מאזן קרא למדינות העולם לתמוך בפנייה הפלסטינית לאו"ם. לדבריו, שלום בין ישראל לפלסטינים יחזק את המאבק בטרור המשתולל באזור.

כיצד יגיב נתניהו? (AP)

היוזמה המדינית החדשה של אבו מאזן נחשפה, לאחר שנודע כי יבקש מנשיא צרפת להכיר במדינת פלסטינית. על פי הדיווח לפני כשבוע בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", אבו מאזן יבקש הכרה ממדינות אירופאיות נוספות עוד בטרם ועידת האו"ם בסוף החודש, בה הוא צפוי לנאום ולהפעיל לחץ בינלאומי על ישראל.

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מליכי, אמר לכתב סוכנות הידיעות כי "המצב העולמי כעת הרבה יותר טוב מבמעבר, ויש סיכוי טוב יותר להיענות לדרישות העם הפלסטיני". שר החוץ הוסיף כי "העולם כעת משוכנע יותר מבעבר שישראל חותרת תחת המאמצים הבינלאומיים לשלום על ידי בניית התנחלויות".

"בגלל הקיפאון המדיני, אנחנו הולכים להגיד למועצת הביטחון שזהו הזמן לנקוט עמדה ברורה שתוביל לסיום הכיבוש", הוסיף שר החוץ של הרשות הפלסטינית, שהעריך כי המדינות האירופאיות משתכנעות בהדרגה בצדקת דרכו של יו"ר הרשות הפלסטינית. לדבריו, נציגי הרשות פנו למזכיר המדינה האמריקני קרי לתגובה על היוזמה המדינית המשולבת, אך טרם זכו להתייחסות ממנו.