תומכי חמאס בגדה: "תירו על ת"א וחיפה, בעזרת אללה"

התמיכה בחמאס בגדה המערבית רק הולכת וגדלה מאז מבצע "צוק איתן". בג'נין יש מי שקוראים לארגון לחדש את האש. "הבתים שנהרסו לא חשובים", אומר לנו תושב. "אבו מאזן מרגל". בפת"ח מנסים לנצח בקרב התודעה

המלחמה בעזה הסתיימה, אבל המלחמה על התודעה - לפחות ברחובות הגדה - בעיצומה. כמה אלפי בני אדם הגיעו היום (שני) לעצרת תמיכה מול המוקטעה של ג'נין, כשהם עוטים צהוב וחלקם חדורי רוח קרב נגד היריב מחמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"איזה מין מאבק זה? איזה מין ניצחון?", הטיח בארגון חמאס נידאל אל סיד, תומך פת"ח. "ניצחון על גופותיהם של ילדים וזקנים, 2,000 שהידים, בזמן שהם מתחבאים מתחת לאדמה? עוד ניצחון אחד כזה, ולא יישאר אף אדם בעם הפלסטיני". מנגד, ישנם תומכי חמאס. "רצינו להוציא את הדגלים הירוקים אבל אין לנו", אמר לחדשות 2 מחמוד סמאר, תושב יאמון. "הרשות אוסרת להניף את הדגלים הירוקים".

מתחזק בגדה. הנייה (חדשות 2)

היריבות והשנאה בין הארגונים לא שככה, בעיקר לאור הפופולריות של חמאס בגדה בעקבות המלחמה. אחד המעוזים של חמאס הוא מחנה הפליטים של ג'נין. על פי סקר גדול שנערך לפני כשבועיים, 61% מאנשי הגדה תומכים באיסמעיל הנייה, וקצת יותר מחצי - 32% בלבד - אמרו שייתנו את קולם לאבו מאזן. לראשונה זה שנים, מרבית תושבי הגדה, 72%, בעד התנגדות מזוינת.

"אני תומך בחמאס", אמר מאג'ד, תושב ג'נין. "המסר שלנו מג'נין לגדודי אל קסאם הוא: אנחנו תומכים בכם וקוראים לכם לירות על ישראל, על תל אביב ועל חיפה, בעזרת אללה". חברו הוסיף: "הבתים שנהרסו לא חשובים, יבנו אותם מחדש. מה שחשוב הוא ששמרו על הכבוד של כולנו! אללה אכבר!".

"אבו מאזן מרגל; נלך עם חמאס יד ביד"

מתנחם בשליטה איתנה בגדה. אבו מאזן (רויטרס)

באירוע הפוליטי של תומכי הפת"ח הופיע גם מי שעמד בראש המשלחת הפלסטינית בשיחות על הפסקת האש בקהיר, והוא מנסה להרגיע. "אמש היינו בקשר עם מצרים, נותנת החסות לשיחות, ואנחנו ממתינים למועד המדויק לחידוש המשא ומתן", אמר עזאם אל אחמד.

אם בג'נין אסור להניף דגלי חמאס, במחנה הפליטים הצמוד דגלי חמאס והג'יהאד האסלאמי הם היחידים שנראים. דגם רקטה תלוי בכניסה למחנה, והאוריינטציה במקום ברורה. "נלך עם חמאס יד ביד", אמר אחד מילדי המחנה לחדשות 2. "הם ישחררו את פלסטין, בזמן שאבו מאזן המרגל מקיים שיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל".

ברשות מתנחמים בשליטה איתנה בשטח ומקווים שכמו בעבר, לאחר מבצעים קודמים, האהדה לחמאס תפחת ככל שיחלוף הזמן.