דיווח פלסטיני: "אבו מאזן ידרוש מצרפת הכרה כמדינה"

לקראת נסיעתו של יו"ר הרשות הפלסטינית לצרפת, דיווחו מקורביו כי בכוונתו לבקש מנשיא צרפת הולנד הכרה במדינת פלסטין, עוד בטרם הצגת יוזמתו המדינית בעצרת האו"ם. "העולם מבין שישראל מכשילה את המאמצים לשלום", טען בכיר ברשות

אבו מאזן והולנד, ארכיון (רויטרס)

היוזמה המדינית החדשה של אבו מאזן נחשפת: יו"ר הרשות הפלסטינית יבקש השבוע מנשיא צרפת שיכיר במדינת פלסטינית - כך דווח הבוקר (שני) בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". על פי הדיווח, אבו מאזן יבקש לאחר מכן הכרה ממדינות אירופאיות נוספות עוד בטרם ועידת האו"ם בסוף החודש, בה הוא צפוי לנאום ולהפעיל לחץ בינלאומי על ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מליכי, אמר לכתב סוכנות הידיעות כי "המצב העולמי כעת הרבה יותר טוב מבמעבר, ויש סיכוי טוב יותר להיענות לדרישות העם הפלסטיני". שר החוץ הוסיף כי "העולם כעת משוכנע יותר מבעבר שישראל חותרת תחת המאמצים הבינלאומיים לשלום על ידי בניית התנחלויות". 

"בגלל הקיפאון המדיני, אנחנו הולכים להגיד למועצת הביטחון שזהו הזמן לנקוט עמדה ברורה שתוביל לסיום הכיבוש", הוסיף שר החוץ של הרשות הפלסטינית, שהעריך כי המדינות האירופאיות משתכנעות בהדרגה בצדקת דרכו של יו"ר הרשות הפלסטינית. לדבריו, נציגי הרשות פנו למזכיר המדינה האמריקני קרי לתגובה על היוזמה המדינית המשולבת, אך טרם זכו להתייחסות ממנו.

אבו מאזן יפגוש ביום שישי הקרוב את נשיא צרפת פרנסואה הולנד בפריז, לקראת נאומו בעצרת האומות המאוחדות. דוברו של יו"ר הרשות הודיע כי אבו מאזן ישהה בפריז במשך יומיים בטרם נסיעתו לאו"ם ב-24 בספטמבר, שם הוא צפוי לגייס תמכיה לתכנית מדינית חדשה להפסקת הכיבוש.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, תכניתו של עבאס זוכה לתמיכה הליגה הערבית וכוללת את הפסקת השליטה הישראלית בשטחים בתוך שלוש שנים ואת ההקמה של מדינה פלסטינית בגבולות 1967. בכיר פלסטיני טען לאחרונה כי המנהיגות הפלסטינית תבקש ממועצת הביטחון של האו"ם להעביר החלטה הקוראת להפסקת הכיבוש הישראלי בתוך שלוש שנים, אם כי ארה"ב צפויה להטיל וטו על יוזמה מסוג זה.