גורם מדיני: "אובמה נחוש להילחם בדאעש"

אמש נשא נשיא ארה"ב נאום בו הצהיר על תחילת המערכה נגד דאעש – באמצעות הפצצות מן האוויר בלבד. בעוד האסטרטגיה האמריקנית זוכה רק לתמיכה מוסרית ולא אפקטיבית בשטח, סבור גורם מדיני בישראל: הוא רציני במלחמתו נגד ארגון הטרור הקיצוני. שגריר ארה"ב, דן שפירו: "לא נעצור עד שנחליש ונחסל את הארגון"

המערכה נגד דאעש יוצאת לדרך, אלא שבעוד הנשיא אובמה מתקשה לגבש קואליציה אפקטיבית נגד ארגון הטרור - השמיע גורם מדיני בישראל קול בוטח בדרך הפעולה האמריקנית: על פי אותו גורם מדיני, ארה"ב רצינית ונחושה במאבקה בטרוריסטים הקיצוניים של דאעש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לקול הזה הצטרף גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששיבח את אובמה בנושא במספר הזדמנויות. עם זאת, הביע נתניהו חשש והעביר לנשיא האמריקני מסר לפיו לא יתפשר מול השיעים הקיצוניים באירן כדי לפגוע בסונים הקיצוניים החברים בדאעש. נתניהו, למעשה, כורך את כלל ארגוני הטרור בכפיפה אחת: חיזבאללה הפועלת בחסות אירן, דאעש, בוקו חראם - וגם את חמאס - וקרא לפעול נגד כל ארגון שמפעיל אלימות להשגת מטרות פוליטיות.

זוכה רק לתמיכה מוסרית. אובמה, אמש (רויטרס)


אלא שלמרות המחמאות מירושלים, השותפות הפוטנציאליות של הנשיא אובמה מעניקות לו רק תמיכה מוסרית. עד כה רק צרפת הודיעה שתצטרף גם למאמץ הצבאי, לפעולה קרקעית שאמורה להגיע אחרי התקיפות מן האוויר - על פי תכנית אובמה. מה שקיים בשטח הוא רק נכונות מוסרית, לא רצון לפעולה מעשית.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודה היום שאף אחת מהחברות בקואליציה נגד דאעש אינה מוכנה לקחת חלק פעיל בפעולה הקרקעית הנדרשת לאחר המתקפה האווירית. גם טורקיה, חברה בנאט"ו, הודיעה שלא תאפשר גיחות אוויריות מתחומה. רוסיה הצהירה שכל תקיפה אווירית שתבוצע לא באישורה של מועצת הביטחון תהווה הפרה של החוק הבינלאומי.

"אם לא נטפל בדאעש עכשיו, האיום יגדל"

בתוך כך, דחה הערב השגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, בריאיון למהדורה המרכזית את הביקורות לפיהן המאבק שמובילה ארה"ב בדאעש, אינו יעיל כיוון שהוא מבוצע רק מן האוויר: "המטרה היא להחליש ולחסל את דאעש. חוץ מהתקיפות האוויריות שאנו מבצעים, אנו מעניקים תמיכה גם לכוחות של הצבא העירקי, לצבא הכורדי ויכולותיו המרשימות ולאופוזיציה המתונה בסוריה".

"מעניקים תמיכה לכוחות על הקרקע". שפירו (חדשות 2)

לדבריו, אסטרטגיית התקיפות מהאוויר בשילוב תמיכה בכוחות הקרקעיים המקומיים, תזכה לתמיכה רחבה מהעם האמריקני ומהקהילה הבינלאומית.
שפירו הבהיר כי בנאומו אמש, הוכיח הנשיא אובמה כי הוא מוכן להוביל מאמץ שלם נגד האיום המשמעותי של ארגון המדינה האסלאמית: "אם לא נפעל מוקדם נגדו, הוא יגדל - והאיום עלינו ועל בעלות בריתנו יגדל ואז יהיה קשה מאוד להתמודד איתו. לא נעצור עד שנשיג את המטרה".