לשכת אבו-מאזן: "הצעת שלום מצרית? שקר מוחלט"‎

ברשות הפלסטינית דוחים את הדיווחים לפיהם קיבלו הצעה מנשיא מצרים להקים בסיני את המדינה הפלסטינית העתידית. "ההנהגה לא תקבל דבר מלבד מדינה בגבולות 67' שבירתה מזרח י-ם", נמסר מטעם משרדו של אבו-מאזן‎

דוחה את הדיווחים. אבו מאזן, ארכיון (רויטרס)

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן דוחה את הדיווחים שלפיהם מצרים הציעה חלק מחצי האי סיני לרשות הפלסטינית, לצורך הקמת מדינה עתידית. על פי הדיווח שאותו שלל מחמוד עבאס, נשיא מצרים פתח א-סיסי הציג תכנית להקמת המדינה הפלסטינית בשטח חצי האי סיני. "מדובר בשקר מוחלט", נטען מטעם לשכתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המזכיר הכללי של משרדו של אבו-מאזן, אל-טייב עבד אל-רחים, אמר היום (שני) כי הדיווחים "מפוברקים" וכי ההנהגה הפלסטינית לא הייתה מוכנה לקבל שום אלטרנטיבה למדינה פלסטינית בגבולות 67' שמזרח ירושלים היא בירתה.

"החדשות האלו שקריות לחלוטין", מסר עבד אל-רחים. "מדובר בהצעה ישנה שהוצעה בעבר על ידי ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, גיורא איילנד. הוא הציע להקים מדינה פלסטינית בעזה ובחלקים מסיני עם אוטונומיה בגדה המערבית".

א-סיסי ואבו מאזן, ארכיון

על פי הדיווח שפורסם הבוקר לראשונה בגלי צה"ל, מדובר בתכנית שנרקמה בשבועות האחרונים והוצגה בפני אבו מאזן בפגישה שהתקיימה בין השניים שלשום בקהיר. התוכנית כוללת הצעה מצרית להעביר לידי הרשות הפלסטינית 1,600 קילומטרים רבועיים משטחה של מצרים, שטח שבו תוקם המדינה הפלסטינית.

נשיא מצרים מציע למעשה להגדיל את שטח רצועת עזה פי חמישה לעומת שטחה כיום. אל המדינה הזו אמורים לשוב הפליטים הפלסטינים והיא תהיה מפורזת. בנוסף, על פי ההצעה המצרית, הרשות תקבל אוטונומיה בערים הפלסטיניות בגדה המערבית - ובתמורה יוותר אבו מאזן על התביעה לחזור לגבולות 67'.

מדינה פלסטינית לחופי סיני? (חדשות 2)

על פי גורמים המעורים בפרטי ההצעה, נשיא מצרים הפעיל לחצים כבדים על אבו-מאזן להיענות להצעה, אך הוא דחה אותה על הסף. גם האמריקנים היו בסוד העניינים, ואף נתנו אור ירוק ליוזמה. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן בפרטי ההצעה, אך לא הציגה בפני חברי הקבינט המדיני-ביטחוני.