ארה"ב שבה ודורשת מישראל: "בטלו את תכנית הפקעת האדמות בגוש עציון"

לאחר שאתמול גינה גורם במחלקת המדינה את תכנית ההפקעה של כ-4,000 דונמים לבנייה ביו"ש, הדוברת ג'ן סאקי יצאה בהצהרה פומבית נגד המהלך: "אנו מצפים מישראל לבטל את ההחלטה שמנוגדת להצהרות הישראליות על רצון בהסדר קבע"

ארה"ב שבה ודורשת מישראל לבטל את התכנית (רויטרס)

ארה"ב שבה ודורשת מישראל לחזור בה מהחלטת סיפוח האדמות בגוש עציון: בהצהרה בנושא שמסרה היום (שלישי) דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, היא הביעה את דאגתה נוכח הצעד של ממשלת ישראל - וקראה לה לבטל את התכנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו מודאגים מאוד מההכרזה על אזור גדול בגדה המערבית כעל אדמות מדינה של ישראל, זאת לצורך המשך הרחבת הבנייה באזור", אמרה סאקי והשמיעה קריאה נחרצת מטעם מחלקת המדינה בוושינגטון לביטולה של תכנית הסיפוח: "אנו קוראים לממשלת ישראל לבטל את ההחלטה".

"אנו מודאגים מאוד גם מהדיווחים לפיהם בקרוב יוכרזו תכניות חדשות לבנייה בהתנחלויות נוספות, כולל באזור הרגיש של שכונת גבעת המטוס במזרח ירושלים", הוסיפה סאקי. לדבריה, הצעדים הללו מנוגדים למטרה המוצהרת של ישראל לפיה היא חותרת להסכם קבע עם הפלסטינים.

"ההחלטה סותרת את רצון ישראל למו"מ". סאקי (רויטרס)

 אתמול, שעות ספורות לאחר שישראל הודיעה על הפקעת 4,000 דונמים ביהודה ושומרון לצרכי בנייה, גינתה ארה"ב את המהלך לראשונה. "כבר הבהרנו שאנו מתנגדים לפעילות הבנייה בהתנחלויות", אמר גורם עלום שם במחלקת המדינה לסוכנות הידיעות רויטרס.

"ההצהרה הישראלית, כמו הצהרות קודמות על בנייה דומה, פוגעות במטרה של ישראל השואפת לפתרון שתי המדינות לשני העמים", הוסיף המקור שאמר כבר אמש כי הממשל בוושינגטון מצפה ומפציר בפני ישראל לחזור בה מההחלטה, שכבר עוררה לא מעט הדים בארץ ובעולם.

4,000 דונם הופקעו למטרות בנייה

אתמול הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי כי החל הליך הכרזה על כ-4,000 דונם בגבעות בגזרת עציון כאדמות מדינה. לדברי מרדכי, ההכרזה מגיעה "בהמשך להנחיית הדרג המדיני עם תום מבצע שובו אחים".

"תקיעת סכין בגבו של אבו מאזן" (רויטרס)

מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, תקף בחריפות את הצעד. "ההחלטה להפקיע 4,000 דונם ולהפכם לאדמות מדינה היא חסרת תקדים ומשנה את המציאות באזור גוש עציון", אמר. "מאז שנות ה-80 לא בוצעה הפקעה בסדר גודל כזה".

"ההפקעה היא תקיעת סכין בגבו של אבו מאזן והמתונים ברשות הפלסטינית", הוסיף אופנהיימר. "ממשלת ישראל שוב מוכיחה כי אין לנתניהו שום אופק מדיני. האחראים הישירים להחלטה הם שר הביטחון וראש הממשלה".