ראש הממשלה נתניהו: לא נשחרר עוד אסירים לאבו מאזן

פרסום ראשון: בישיבת ועדת חוץ וביטחון סמוך לפתיחת המבצע בעזה, אמר רה"מ כי למרות שאבו מאזן גינה את חטיפת שלושת הנערים, דבריו "מתנגשים עם קבלת הפנים שעשה למחבלים משוחררים. הוא לא יקבל יותר שחרור אסירים". המשמעות עשויה להיות סתימת הגולל על חידוש המו"מ עם הפלסטינים, ואולי אף ערעור על יציבות הקואליציה

"לא נשחרר עוד אסירים". נתניהו ואבו מאזן (AP)

סוגר את החלון לחידוש המשא ומתן? בישיבת ועדת חוץ וביטחון שנערכה סמוך לפתיחת מבצע "צוק איתן" התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בצל חטיפתם ורציחתם של נפתלי פרנקל, אייל יפרח וגיל-עד שער ז"ל סמוך לחברון. "אבו מאזן לא יקבל יותר שחרור אסירים", הבהיר נתניהו. מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה התייחסות לדברים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אבו מאזן אמר דברים חשובים בגינוי החטיפה", הוסיף ראש הממשלה, "אבל הם מתנגשים עם קבלת הפנים שעשה למחבלים המשוחררים, עם המשכורות שהוא משלם להם ועם ההסתה".

נפתלי פרנקל, אייל יפרח וגיל-עד שער ז"ל (חדשות 2)

המשמעות המעשית של דברי נתניהו היא שכל עוד ישראל מתנגדת להקפאת הבנייה בהתנחלויות, למעשה לא נותרו עוד מחוות שיאפשרו בעתיד הנראה לעין את חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

התבטאויותיו של נתניהו בוועדה ממחישות כי אין שום איתות מצד הממשלה לתפנית מדינית, למרות תקוותיה של שרת המשפטים לבני. הדבר עשוי להשפיע גם על יציבותה של הקואליציה במושב הקרוב.

קבלת פנים לאסירים הפלסטינים (רויטרס)

"אבו מאזן יציג יוזמת שלום חדשה"

מוקדם יותר היום פורסם כי יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מנסה לגייס תמיכה בינלאומית ביוזמה חדשה להסדר מדיני עם ישראל, שתוביל לנסיגה ישראלית משטחי הגדה המערבית בתוך שלוש שנים.

על פי הדיווח בעיתון ירדני, מפי מקורבו של אבו מאזן, היוזמה קוראת קיום משא ומתן שיימשך תשעה חודשים, ולאחריו תחילת יישום המהלך. המקורב, מחמוד אל חבש, אמר כי בכוונת יו"ר הרשות להציג את התכנית שלו במהלך פגישה של הליגה הערבית בשבוע הבא בקהיר. אל חבש הוסיף כי בהמשך השבוע צפוי אבו מאזן להציג את היוזמה גם למזכיר המדינה האמריקני קרי.

על פי התכנית, השיחות בין הצדדים ייפתחו בדיון על גבולותיה העתידיים של המדינה הפלסטינית. בהמשך ידונו הצדדים בשאר סוגיות הליבה, כולל עתידה של ירושלים, מעמד הפליטים, ההתנחלויות והסדרי ביטחון.