מזכ"ל האו"ם: "הבנייה תפגע בפתרון שתי המדינות"

מזכ"ל האו"ם באן קי מון פרסם הודעת גינוי להחלטת הממשלה להלאים 4,000 דונמים ביהודה ושומרון וטען כי הבנייה עלולה לסכל פתרון מדיני באזור. הודעתו מצטרפת לשורת גינויים שפרסמו ארצות הברית, בריטניה, צרפת ומצרים בעקבות ההחלטה

"הבנייה פוגעת בפתרון 2 המדינות", מזכ"ל ה (רויטרס)

מזכ"ל האו"ם באן קי מון, גינה הלילה (שלישי) את ישראל בעקבות הודעת הממשלה בדבר הלאמת 4,000 דונמים בגוש עציון. הודעת הגינוי מצדו של מזכ"ל האו"ם, מצטרפת לשורת גינויים ברחבי העולם נגד הצעד הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעת הגינוי נכתב כי הלאמת האדמות בידי ממשלת ישראל מכשילה את רעיון שתי המדינות. כמו כן קרא באן לממשלת ישראל להימנע מהמשך הבנייה בהתנחלויות ולמלא את חובותיה במסגרת החוק הבינלאומי ומפת הדרכים כפי שהוצגה על ידי הקוורטט.

דבריו של מזכ"ל האו"ם מצטרפים לשורת גינויים שפרסומו על ידי מחלקת המדינה האמריקנית וכן על ידי הממשל בבריטניה, בצרפת וכן במצרים. בארצות הברית טענו כי ההחלטה פוגעת במאמצים להשגת שלום באזור. "כבר הבהרנו שאנו מתנגדים לפעילות הבנייה בהתנחלויות", אמר גורם עלום שם במחלקת המדינה לסוכנות הידיעות רויטרס. "ההצהרה הישראלית, כמו הצהרות קודמות על בנייה דומה, פוגעות במטרה של ישראל השואפת לפתרון שתי המדינות לשני העמים".

הבנייה תפגע ביחסים עם ארה"ב? ארכיון (רויטרס)

עוד הוסיף המקור האמריקני כי הממשל בוושינגטון מצפה ומפציר בפני ישראל לחזור בה מההחלטה, שכבר עוררה לא מעט הדים בארץ ובעולם.

מוקדם יותר השבוע הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי כי החל הליך הכרזה על כ-4,000 דונם בגבעות בגזרת עציון כאדמות מדינה. לדברי מרדכי, ההכרזה מגיעה "בהמשך להנחיית הדרג המדיני עם תום מבצע שובו אחים".

מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, תקף בחריפות את הצעד. "ההחלטה להפקיע 4,000 דונם ולהפכם לאדמות מדינה היא חסרת תקדים ומשנה את המציאות באזור גוש עציון", אמר. "מאז שנות ה-80 לא בוצעה הפקעה בסדר גודל כזה".

"ההפקעה היא תקיעת סכין בגבו של אבו מאזן והמתונים ברשות הפלסטינית", הוסיף אופנהיימר. "ממשלת ישראל שוב מוכיחה כי אין לנתניהו שום אופק מדיני. האחראים הישירים להחלטה הם שר הביטחון וראש הממשלה".