ארה"ב לישראל: חזרו בכם מההחלטה על הפקעת שטחים ביו"ש

לאחר שישראל הודיעה על הפקעת כ-4,000 דונמים לבנייה ביהודה ושומרון, תוקפת ארה"ב את המהלך. "כבר הבהרנו את עמדתנו לגביה הבנייה", אמר גורם רשמי במחלקת המדינה האמריקנית. "ההכרזה הישראלית פוגעת בפתרון שתי המדינות"

הבנייה תפגע ביחסים עם ארה"ב? ארכיון (רויטרס)

המתיחות בין וושינגטון לירושלים נמשכת: שעות ספורות לאחר שישראל הודיעה על הפקעת 4,000 דונמים ביהודה ושומרון לצרכי בנייה, גינתה הלילה (שני) ארה"ב את המהלך. על פי מקור רשמי במחלקת המדינה האמריקנית, "ההחלטה פוגעת במאמצים להשגת שלום באזור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כבר הבהרנו שאנו מתנגדים לפעילות הבנייה בהתנחלויות", אמר גורם עלום שם במחלקת המדינה לסוכנות הידיעות רויטרס. "ההצהרה הישראלית, כמו הצהרות קודמות על בנייה דומה, פוגעות במטרה של ישראל השואפת לפתרון שתי המדינות לשני העמים".

עוד הוסיף המקור האמריקני כי הממשל בוושינגטון מצפה ומפציר בפני ישראל לחזור בה מההחלטה, שכבר עוררה לא מעט הדים בארץ ובעולם.

אתמול הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי כי החל הליך הכרזה על כ-4,000 דונם בגבעות בגזרת עציון כאדמות מדינה. לדברי מרדכי, ההכרזה מגיעה "בהמשך להנחיית הדרג המדיני עם תום מבצע שובו אחים".

מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, תקף בחריפות את הצעד. "ההחלטה להפקיע 4,000 דונם ולהפכם לאדמות מדינה היא חסרת תקדים ומשנה את המציאות באזור גוש עציון", אמר. "מאז שנות ה-80 לא בוצעה הפקעה בסדר גודל כזה".

"ההפקעה היא תקיעת סכין בגבו של אבו מאזן והמתונים ברשות הפלסטינית", הוסיף אופנהיימר. "ממשלת ישראל שוב מוכיחה כי אין לנתניהו שום אופק מדיני. האחראים הישירים להחלטה הם שר הביטחון וראש הממשלה".