דיווח בירדן: "נתניהו ואבו מאזן נפגשו בחשאי"

עיתון ירדני מדווח כי ראש הממשלה ויו"ר הרשות הפלסטינית נפגשו בבירת ירדן, ימים ספורים לפני כניסת הפסקת האש לתוקף. על פי הדיווח, המפגש החשאי נערך "בתמיכה ובחסות" ירדנית, אך לא צויין אילו הסכמות הושגו בפגישה. סוכונות הידיעות הפלסטינית מדווחת כי בעוד שבועיים תפנה הרשות אל מועצת הביטחון בדרישה להסרת המצור

נתניהו ואבו מאזן, ארכיון (רויטרס)

אלו הדיונים החשאיים שהובילו להפסקת האש עם חמאס? העיתון הירדני "אל-ראד" דיווח היום (חמישי) כי ימים ספורים לפני הפסקת האש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעמאן, בירת ירדן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, הפגישה החשאית בין השניים נערכה ביוזמה ובחסות ירדנית, אך העיתון לא ציין על מה שוחחו השניים ואילו הסכמות הושגו, אם בכלל. בישראל טרם הגיבו לדיווח הירדני. השבוע דווח כי גורמים רשמיים בארה"ב הציגו את עקרונות הטיוטה להפסקת האש למספר מצומצם של מדינות כדי לגבש ממנה החלטה של מועצת הביטחון.

בחודש שעבר ירדן הציגה הצעה משלה, שמבוססת על נוסחה אמריקנית. ככל הנראה הנוסח אומץ גם על ידי הירדנים והוצע לישראל ולרשות הפלסטינית. גורמים אמריקניים שראו את טיוטת הפסקת האש שהוצעה לצדדים, העידו כי הנוסח שגובש מתוך כמה הצעות שהוצגו הביאו לטיוטה "הטובה ביותר שהתקבלה".

ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם, ארכיון (AP)

בכיר ברשות: נפנה למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה להסרת המצור

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי הנהגת הרשות תפנה בקרוב למועצת הביטחון של האו"ם במטרה להבטיח את הסרת המצור הישראלי מעל רצועת עזה, בהמשך להסכם הפסקת האש שהוגשה בתיאום מצרי.

נביל שעת', בכיר בפת"ח, אמר לסוכנות הידיעות כי "ב-15 בספטמבר תגיד הרשות הפלסטינית למועצת הביטחון, בקשה לקבל לוח זמנים לנסיגת ישראלית מהשטחים הפלסטיניים הכבושים".

על פי הדיווח, אם המהלך הבינלאומי ייכשל, תביא הרשות הפלסטינית את טענותיה בפני בית הדין הבינלאומי בהאג, ותתבע בכירים בממשל הישראלי - בהם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון - בגין "הפעולות התוקפניות וההרסניות בעזה".

הערב בשעה 20:00 יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני, ככל הנראה בכדי לדון על הסכם הפסקת האש ועל המהלכים הישראליים הבאים שיינקטו.

בהכנת הידיעה השתתף אודי סגל.