השר שטייניץ: "רק פירוז יביא התנעת מו"מ מדיני"

השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ קרא להקים ממשלת אחדות לאומית ולאיחוד השורות. בוועידת המשפט השלישית באשקלון הדגיש את הצורך בפירוז רצועת עזה. "מדינת ישראל לא תוכל להשלים עם קיום צבא טרוריסטי חמוש בעזה", אמר

השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ קרא היום (שלישי) להקמת ממשלת אחדות לאומית, ודיבר על הצורך ב"איחוד השורות" כפי שהגדיר אותו, ועל הצורך הדחוף בפירוז רצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

שטייניץ דיבר בוועידת המשפט השלישית שנערכה במלון "לאונרדו" באשקלון. בדבריו חזר וקרא לתמיכה וגיבוי לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון יעלון. "גם אם יש דעות שונות, ראש הממשלה, הקבינט והצבא מנהלים את המערכה בצורה תקיפה ושקולה, אחראית ורצינית".

שטייניץ המשיך והדגיש את חשיבות פירוז רצועת עזה: "מדינת ישראל לא תוכל להשלים עם קיום צבא טרוריסטי חמוש ברצועת עזה. זה סותר את תפיסת הביטחון שלנו מאז ניסח אותה בן גוריון ב-1953, ולפיה לא יהיה כוח צבאי עוין משמעותי בין הירדן לים".

יחד עם זאת, הבהיר שטייניץ כי פירוז הרצועה חיוני לצורך התנעת התהליך המדיני: "רק פירוז ייתן סיכוי לשלום. בלעדיו אף ממשלה שפויה לא תוכל בכלל לשקול ויתורים כלשהם בגזרות אחרות".

המגעים נמשכים

בתוך כך, בחמאס גוברים הקולות הקוראים לחזור למתווה המצרי, ולחתור להפסקת אש מיידית. בריאיון לרשת אל-ג'זירה אמר דובר ארגון הטרור העזתי, סמי אבו זוהרי, כי המשא ומתן שמתקיים כעת בין הצדדים מתקדם יותר מכל המגעים שקדמו לו. "עד עכשיו לא קיבלנו תשובה ישראלית לנוסחה שהוצגה למצרים", טען אבו-זוהרי. על רקע הדברים הללו, האש לעבר ישראל לא פוסקת, ויותר מ-140 רקטות שוגרו לעבר המדינה ביממה האחרונה.

לדברי דובר החמאס, "הכדור נמצא כעת במגרש של ישראל". לטענתו הארגון מחפש להשיג הסכם שיביא להפסקת הסבל של העם הפלסטיני, אך הוא לא חשש לשגר מסר מאיים לעבר ההנהגה בירושלים: "אם האויב רוצה להמשיך את המשא ומתן תחת אש אנחנו מוכנים גם לאפשרות הזו, אנחנו מעדיפים שהמגעים יגיעו לכדי מיצוי ושתהיה הפסקת אש".

נציגים פלסטינים נוספים שלקחו חלק במגעים שהתקיימו בקהיר וכבר שבו משם, שופכים אור בשעות האחרונות על הנעשה במגעים שמתנהלים בתיווך מצרים. על פי הנוסחה, האש תיפסק לחודש ימים, בזמן זה ייפתחו המעברים והמצור יוסר חלקית. הפלסטינים הסכימו לדחות זמנית את הדיונים על הקמת נמל תעופה ונמל ימי ועל שחרור האסירים.