חמאס מתגמש בדרישותיו: "המגעים להפוגה נמשכים"

חיל האוויר ממשיך להכות בעוצמה במטרות טרור, וברצועת עזה גוברים הקולות הקוראים להגיע להפסקת אש. לדברי דובר החמאס, הארגון התגמש בדרישותיו, וכעת הכדור נמצא במגרש של ישראל. "הסכם יכול להיחתם בכל רגע, בכל דקה", אמר נציג הפלסטינים לקהיר

לאחר שישראל הסירה את הכפפות והגבירה את התקיפות ברצועה - גוברים הקולות בחמאס הקוראים לחזור למתווה המצרי ולחתור להפסקת אש מיידית. בריאיון לרשת אל-ג'זירה אמר דובר ארגון הטרור העזתי כי המשא ומתן שמתקיים כעת בין הצדדים מתקדם יותר מכל המגעים שקדמו לו. "עד עכשיו לא קיבלנו תשובה ישראלית לנוסחה שהוצגה למצרים", טען אבו-זוהרי. על רקע הדברים הללו, האש לעבר ישראל לא פוסקת, ויותר מ-140 רקטות שוגרו לעבר המדינה ביממה האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי דובר החמאס, "הכדור נמצא כעת במגרש של ישראל". לטענתו הארגון מחפש להשיג הסכם שיביא להפסקת הסבל של העם הפלסטיני, אך הוא לא חשש לשגר מסר מאיים לעבר ההנהגה בירושלים: "אם האויב רוצה להמשיך את המשא ומתן תחת אש אנחנו מוכנים גם לאפשרות הזו, אנחנו מעדיפים שהמגעים יגיעו לכדי מיצוי ושתהיה הפסקת אש".

נציגים פלסטינים נוספים שלקחו חלק במגעים שהתקיימו בקהיר וכבר שבו משם, שופכים אור בשעות האחרונות על הנעשה במגעים שמתנהלים בתיווך מצרים. על פי הנוסחה, האש תיפסק לחודש ימים, בזמן זה ייפתחו המעברים והמצור יוסר חלקית. הפלסטינים הסכימו לדחות זמנית את הדיונים על הקמת נמל תעופה ונמל ימי ועל שחרור האסירים.

עמדתו לא ברורה. משעל (AP)

לדברי, עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, "בכל דקה עשויות להיות התפתחויות. אני לא רוצה לדון בפרטים של ההתפתחות, אבל היא תואמת לדברים שמופיעים במסמך הפלסטיני עליו הסכמנו".

חאלד אל-בטש, בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה הצטרף לדברים של עמיתו מהחמאס והוסיף: "תושבי רצועת עזה מקווים שתסתיים התוקפנות נגדם, שיפסיקו נגדם את מעשי הרשע ושהמטוסים הישראלים יפסיקו להמטיר עליהם אש וגופרית". מי שעמדתו עדיין לא ברורה הוא ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, שעל פי מספר דיווחים טרפד בעבר הפסקות אש, והוא בעל המילה האחרונה בארגון.

בעוד המגעים נמשכים, גם האש מהרצועה נמשכת. סמוך לשעה 19:50 אמש נשמעה אזעקה בערים רבות בגוש דן ובאזור השפלה, בהן חולון, בת ים וראשון לציון. רקטה אחת יורטה בהצלחה באזור בית דגן. לא דווח על נפגעים או על נזק.

כשעתיים קודם לכן יורטה רקטה מעל העיר אשדוד. רסיסי של הטיל המיירט פגעו בקניון בלב העיר וגרם לניפוץ תקרת הזכוכית במקום. שני בני אדם לקו בחרדה ושניים נוספים נחבלו בדרכם למרחב המוגן. כשעה לאחר מכן נורו שלוש רקטות נוספות מהרצועה לעבר העיר אשדוד. שתי רקטות יורטו בהצלחה. לא דווח על נפגעים או על נזק.

מרבית הרקטות כוונו לעבר יישובי עוטף עזה. בשעות הצהריים נפצע גבר באורח קל מפצצת מרגמה שפגעה בשטח המועצה האזורית אשכול. קודם לכן התפוצצה רקטה נוספת באשכול וגרמה לפציעתה של אישה באורח קל. הפצועה פונתה באופן עצמאי לקבלת טיפול רפואי.