תכנית אבו-מאזן: "להציב דד-ליין לישראל לנסיגה מהגדה"

התכנית המדינית של אבו-מאזן נחשפת: בריאיון לסוכנות הידיעות איי.פי אומרים עוזריו של יו"ר הרשות כי בכוונתו לפנות למנהיגים במערב ולמועצת הביטחון של האו"ם כדי לכפות על ישראל את המהלך מדיני

אבו-מאזן באו"ם, ארכיון (רויטרס)

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן טען היום כי הוא מכין הפתעה מדינית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, וכעת סוכנות הידיעות איי.פי מפרסמת פרטים ראשונים אודותיה: על פי גורמים המקורבים אליו, בכוונתו לפנות לקהילה הבינלאומית על מנת שזו תציב "דד-ליין" לישראל על מנת שתיסוג משטחי יהודה ושומרון לקווי 67, זאת על מנת שיוכל להקים במקום מדינה פלסטינית עצמאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוזריו של מחמוד עבאס טוענים כי בכוונתו להציג את התוכנית זמן קצר לאחר שהלחימה בעזה במסגרת מבצע "צוק איתן" תסתיים. אבו-מאזן צפוי להציג באופן רשמי את התוכנית שאותה מכנים מקורביו מהפכנית, במפגש עם מנהיגים שונים ביום שלישי הקרוב. הפקידים הבכירים סירבו לחשוף את שמם במסגרת הריאיון לסוכנות הידיעות.

לדברי אחד מהם, עבאס "איבד את אשליותיו לאחר יותר משני עשורים שבהם המאמצים להגיע להסכם במשא ומתן לשלום כשלו". יו"ר הרשות הפלסטינית מעוניין, כך על פי הדיווח, בתאריך שייקבע מראש שבו ישראל תעזוב את היישובים ביהודה ושומרון. "זה צריך להתרחש באמצעות מנגנון שיכפה על ישראל לסיים את הכיבוש", טענו.

"להציב דד ליין לפינוי" (רויטרס)

"אם לא נפעל מיד - ההזדמנות תאבד"

על רקע הלחימה הנמשכת בעזה, שגבתה את חייהם של יותר מ-2,000 פלסטינים, אבו-מאזן החל לחפש דרך על מנת לקבל הכרה נוספת בקהילה הבינלאומית, כזו שתאפשר לו לפעול במהלכים חד צדדיים. בריאיון שהעניקו בסוף השבוע לטלוויזיה המצרית הוא הבהיר כי הוא מתכוון להציג את התוכנית החדשה שלו למנהיגים מארה"ב ומאירופה.

"מדובר בפתרון לא שגרתי, אבל אני לא אכריז על מלחמה עם ישראל, זהו פתרון פוליטי ודיפלומטי", אמר אבו מאזן וסירב לפרט בסוף השבוע. "אם לא נפעל מיד, ההזדמנות הזאת תאבד לנצח". לדברי עוזרו, התוכנית תכלול פנייה למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה שתקרא לישראל להפסיק את שליטתה על שטחי הרשות.