הפלסטינים מזהירים: "המו"מ עלול לקרוס"

גורמים בכירים במשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר מבהירים כי הפסקת האש בת 24 השעות שעליה הוסכם אמש תהיה האחרונה. "כל האופציות נשארות פתוחות. ההתנגדות מוכנה להתמודד עם כל התסריטים", הדגיש נציג הג'יהאד

האם הפסקת האש תסתיים ללא הסכם? (רויטרס)

על רקע הארכת הפסקת האש ב-24 שעות נוספות שנועדו לסייע למשלחת הישראלית והפלסטינית להמשיך בשיחות בקהיר, אומר היום (ג') גורם בכיר בג'יהאד האסלאמי כי המגעים עלולים לקרוס בכל רגע. "ישראל עושה מאמצים להכשיל את המשא ומתן ולערער את האמון בין הצדדים", טען חאלד בטש, אחד הנציגים הפלסטינים לשיחות לסוכנות הידיעות "מען".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי בטש, ישראל מציבה מכשולים בכך שהיא מתעקשת על התנאים להסכם ההסדרה ועל כך שנציגיה לא מוכנים לעשות ויתורים. "המשלחת הפלסטינית מוכנה לחתום על הסכם הפסקת אש אולם לא בכל מחיר", הדגיש הנציג הפלסטיני. "אנחנו מקווים שהמאמצים יבשילו ודרישות העם שלנו ייענו".

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי האשים את ישראל בהכשלה מכוונת של המגעים להפסקת אש בקהיר. "על ישראל להפסיק עם המשחקים ולא להחמיץ את ההזדמנות", כתב אבו זוהרי בפייסבוק. "אנו ערוכים לכל התפתחות".

חבר הלשכה המדינית של החמאס עיזת אל-רישק נשמע אף תקיף יותר כשבריאיון לאתר "א-ריסאלה" המזוהה עם הארגון אמר כי הארכת הפסקת האש הנוכחית תהיה האחרונה. "במצב של כישלון השיחות בסיום היממה הנוכחית המשא ומתן יגיע לסיומו", הדגיש א-רישק, הנחשב למקורבו של חאלד משעל שהוגדר בימים האחרונים כגורם שטרפד את השיחות.

מרמור בקרב המשלחת לקהיר


אל-רישק הדגיש כי "כל האופציות נשארות פתוחות. ההתנגדות מוכנה להתמודד עם כל התסריטים שיכולים להתרחש". גם הוא הטיל את האחריות לכישלון השיחות על ישראל כשטען שלא הסכימה לדרישות המשלחת הפלסטינית. אל-רישק הכחיש את הדיווחים כי מתקיימות הכנות לביקור רשמי של חאלד משעל בקהיר.

גורמים בישראל: "המצור לא יוסר"

גורמים מדיניים בישראל הבהירו הבוקר כי הדיווחים על השגת הסכם והסרת המצור מעל עזה אינם נכונים. כמו כן, בניגוד לדיווחים הפלסטיניים המשלחת הישראלית לקהיר לא שבה לארץ, בשל הבקשה המצרית להמשיך בשיחות.

המגעים להשגת הסכם "צר" בין ישראל וחמאס נמשכים, מכיוון שלצדדים ברור בשלב זה כי לא יושג הסכם כולל. טרם הוחלט האם הקבינט הישראלי יתכנס במהלך היום על מנת לדון בהתפתחויות, אך הגורמים המדיניים מדגישים כי המשלחת הישראלית הונחתה לעמוד על האינטרסים, וישראל לא מוכנה בשלב זה להקמת נמל או שדה תעופה בעזה.

בצה"ל נערכים להגיב לירי (AP)

במקרה שבו יושג הסדר "צר" בין הצדדים, ישראל תגיב אם חמאס יירה ותנסה להקל על האוכלוסייה בעזה אם חמאס לא יירה. בינתיים, בישראל נערכים לאפשרות של חידוש הירי, בין אם בחצות ובין אם לאחר מכן. גורמים מדיניים בירושלים לא שוללים את חידוש הירי, גם אם יהיה מוגבל.

על פי הדיווחים הפלסטיניים במהלך הלילה, הפסקת האש תימשך תמורת פתיחת המעברים והכנסת סיוע נוסף לרצועה. לעומת זאת, ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר עזאם אל-אחמד הכחיש אמש את הדיווחים על השגת הסכמה רחבה במגעים: "הדיווחים בתקשורת על התקדמות אינם נכונים", אמר. "אני מקווה שמחר ננצל כל רגע כדי להגיע להסכם, אך בשלב זה הסכמנו רק על הארכת הפסקת אש ביממה. אם לא יושג הסכם, יחודש מעגל האלימות".