הפסקת האש הוארכה ב-24 שעות. חמאס טוען: "המצור יוסר, המעברים ייפתחו"

גורמים מדיניים אומרים כי ישראל נעתרה לבקשת מצרים.מקורות פלסטינים בעזה: יש כוונה להאריך את הפסקת האש בכמה שבועות. במקביל, מפרסם ביטאון חמאס בעזה את שמונת הסעיפים שלדברי הארגון הושגו, ובהם שיקום הרצועה, הגדלת טווח אזור הדיג והסכמה עקרונית בסוגיית הנמל הימי

המצב בעזה יוחזר לתקופה שקדמה למבצע. ארכי (רויטרס)

על רקע הדיווחים שלפיהם הושג הסכם בין ישראל לחמאס בקהיר, אומרים הלילה (ב') גורמים מדיניים כי ישראל נעתרה לבקשת מצרים להאריך את הפסקת האש ביממה נוספת. משרד החוץ המצרי אישר את הפרטים. מקורות פלסטיניים בעזה: יש כוונה להאריך בהמשך את הפסקת האש בכמה שבועות, בין היתר כדי לדון בסוגיית הנמל הימי. במקביל, מפרסם ביטאון חמאס בעזה את שמונת הסעיפים שעליהם הוסכם לטענתו. חבר המשלחת הפלסטינית מטעם חמאס, עיזת א-רישק: "ההודנא הוארכה רק ב-24 שעות משום שלא הושלמה העבודה".

שמונת סעיפי ההסכם, לטענת חמאס:

  • פתיחת כל המעברים ברצועת עזה והסרת המצור באופן מלא, לרבות הכנסת חומרי בניין בפיקוח בינלאומי
  • שיקום רצועת עזה בפיקוח ממשלת האחדות בראשותו של ראמי חמדאללה
  •  פתרון בעיית החשמל באופן מלא, לכל היותר בתוך שנה
  • טווח אזור הדיג יורחב משישה לתשעה מייל, ובתוך חצי שנה לכל היותר יוגל הטווח ל-12 מייל
  • הסרה מלאה של המצור הכספי על הרצועה
  • החזרת המצב ברצועת עזה לזה שקדם למבצע, כלומר למצב שהתקיים לפני המלחמה האחרונה
  • הסכמה עקרונית בסוגיית הנמל הימי של רצועת עזה, תוך דחיית הדיון הממשי בסוגיה למשך חודש מתאריך חתימת ההסכם. לאחר מכן יידונו באופן הניהול של הנמל ובמנגנונים טכניים וניהוליים נוספים
  • דחיית הדיון בסוגיית האסירים למשך חודש מתאריך חתימת ההסכם

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות החשש כי הפלגים החמושים בעזה לא יקבלו עליהם את החלטות ההסדר שייחתם, הודיע סמוך לחצות אחד מבכירי הארגונים המזוינים ברצועה כי הפלגים מקבלים עליהם את הסיכומים של המשלחת בקהיר, וכי כל הארגונים מחויבים לנצירת הירי.

עם זאת, גורם ישראלי רשמי אמר מוקדם יותר הערב כי עד לרגע זה עדיין אין הסכם. הקבינט טרם כונס וספק אם יהיה צורך לכנס אותו במהלך הלילה. מקורות פלסטינים מסרו, כי אף אחת מתביעות חמאס שהוגדרו "מופרזות" לא התקבלה בשלב הזה, וכי השיחות בין הצדדים יימשכו בקרוב בתיווך מצרים. רשת הטלוויזיה של חמאס דיווחה כי ההסכם כולל הצהרה עקרונית להפעלת נמל, להסרת המצור ולהכנסת סחורות לעזה, זאת למרות שלפי שעה אין לדיווח זה כל אישור.

במקביל, דיווחה גם רשת "אל מיאדין" כי חברי המשלחת הישראלית שבו הערב לארץ, לאחר השיחות הממושכות במצרים. על פי ההערכות, שני הצדדים אינם מעוניינים בחידוש הירי ולכן הפסקת האש שהחלה ביום חמישי האחרון צפויה להימשך.

רשמה הישגים בסופו של דבר. משלחת חמאס (חדשות 2)

למרות הדיווחים על פריצת דרך אפשרית במו"מ, המתווכים המצריים אומרים כי על פי תגובות המשלחות הישראלית והפלסטינית לנוסחת ההסדרה שהציגה מצרים, יהיה קשה בשלב זה לגשר על הפערים.

בקהיר מדברים על "הסדרה מכווצת", שעיקרה פתיחת המעברים והזרמת סיוע הומניטרי לתוך הרצועה. כמו כן, ישנה גם אפשרות אחרת ולפיה יימשכו השיחות בצל הפסקת האש שתוארך. בינתיים, בישראל נערכים לאפשרות של חידוש הירי, בין אם בחצות ובין אם לאחר מכן. גורמים מדיניים בירושלים לא שוללים את חידוש הירי, גם אם יהיה מוגבל.