דיווח: "הושג הסכם על הארכת הפסקת האש"; בישראל מכחישים

חבר המשלחת הפלסטינית לקהיר מטעם חמאס, עיזת א-רישק: "הרגיעה תוארך ב-24 שעות בלבד". גורם ישראלי רשמי: "עד לרגע זה אין הסכם, הקבינט טרם כונס וספק אם יהיה צורך בכך". פלסטינים: הוסכם על פתיחת 5 מעברים

הערכה: הפסקת האש תוארך הלילה (רויטרס)

הפסקת האש תימשך גם לאחר חצות, זאת לאחר שהושג הסכם בין הצדדים - כך מדווחים הערב (ב') מקורות פלסטינים. לדברי הגורמים, חברי המשלחת הישראלית שבו לישראל, כאן יציגו את ההסכם בפני הקבינט. חבר המשלחת הפלסטינית מטעם חמאס, עיזת א-רישק, אמר הערב כי "ההודנא הוארכה רק ב-24 שעות משום שלא הושלמה העבודה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורם ישראלי רשמי אמר הערב כי "עד לרגע זה אין הסכם. הקבינט טרם כונס וספק אם יהיה צורך לכנס אותו הלילה". על פי רשת אל-ג'זירה, הושג הסכם גם בתחום הדיג. ישראל הסכימה להרחבה משמעותית של תחום הדיג משישה מייל כיום לתשעה ולאחר מכן ל-12 - בתוך שנה.

עוד מסרו המקורות הפלסטינים, כי אף אחת מתביעות חמאס שהוגדרו "מופרזות" לא התקבלה בשלב הזה, וכי השיחות בין הצדדים יימשכו בקרוב בתיווך מצרים.

גורמים המקורבים למשלחת הפלסטינית בקהיר אמרו מוקדם יותר הערב לעיתון "אל קודס", כי ישנה פריצת דרך שעשויה לאפשר את הארכת הפסקת האש גם אחרי חצות הלילה. על פי אותם מקורות, המתווך המצרי מילא תפקיד חשוב בפריצת הדרך, בכך שסירב לדרישות הישראליות החדשות שלפיהן ישראל ביססה את התנגדותה ליוזמה המצרית. עד כה לא התקבל אישור לדיווח מכל גורם רשמי.

רשת הטלוויזיה של חמאס דיווחה כי ההסכם כולל הצהרה עקרונית להפעלת נמל, להסרת המצור ולהכנסת סחורות לעזה, זאת למרות שלפי שעה אין לדיווח זה כל אישור.

במקביל, דיווחה גם רשת "אל מיאדין" כי חברי המשלחת הישראלית שבו הערב לארץ, לאחר השיחות הממושכות במצרים. על פי ההערכות, שני הצדדים אינם מעוניינים בחידוש הירי ולכן הפסקת האש שהחלה ביום חמישי האחרון צפויה להימשך.

למרות הדיווחים על פריצת דרך אפשרית במו"מ, המתווכים המצריים אומרים כי על פי תגובות המשלחות הישראלית והפלסטינית לנוסחת ההסדרה שהציגה מצרים, יהיה קשה בשלב זה לגשר על הפערים.

בקהיר מדברים על "הסדרה מכווצת", שעיקרה פתיחת המעברים והזרמת סיוע הומניטרי לתוך הרצועה. כמו כן, ישנה גם אפשרות אחרת ולפיה יימשכו השיחות בצל הפסקת האש שתוארך. בינתיים, בישראל נערכים לאפשרות של חידוש הירי, בין אם בחצות ובין אם לאחר מכן. גורמים מדיניים בירושלים לא שוללים את חידוש הירי, גם אם יהיה מוגבל.

יעלון, גנץ ונתניהו (מתוך פייסבוק ראש ממשלת ישראל)

נתניהו: ערוכים להתחדשות הירי

הערב קיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון ישיבה ביטחונית בבסיס חיל הים באשדוד, בסיומה אמר ראש הממשלה נתניהו כי "אנחנו מנהלים ביחד את המערכה המורכבת הזאת בנחישות ובאחריות".

נתניהו הוסיף כי כוחות צה"ל מתכוננים להתחדשות הירי הלילה. "אנחנו נערכים לכל תרחיש - הצוות הישראלי בקהיר הונחה לעמוד בתוקף על צרכי הביטחון של ישראל וצה"ל נערך לקראת פעולה תקיפה מאוד אם תחודש האש", אמר ראש הממשלה. "במזרח התיכון הסוער צריך שילוב של כוח ואורך רוח".

"לצה"ל יש הרבה כוח ועם הנצח הוכיח שהוא לא מפחד מדרך ארוכה", הדגיש ראש הממשלה. "זה יכול לקחת עוד זמן וצריך סבלנות, נחישות ואורך רוח. השילוב של התמדה ועוצמה יסייע לנו להביא להשגת היעד של המבצע הזה - השגת שקט וביטחון לכל אזרחי ישראל".

חיילי צה"ל מחוץ לרצועה (Lefteris Pitarakis AP)

יעלון: מבצע "צוק איתן" לא תם

שר הביטחון משה יעלון הבהיר הערב כי "מבצע 'צוק איתן' לא תם". הוא אמר כי "כפי שהתחייבנו, לא נעצור עד אשר נביא שקט וביטחון. אנחנו נערכים לתוצאות הדיונים בקהיר, בין אם זה יביא לשקט, בין אם מישהו ינסה לאתגר אותנו בהסלמה".

שר הביטחון הדגיש: "צה"ל ערוך ומוכן להגיב בעוצמה לכל התפתחות. החמאס לא יגרור אותנו למלחמת התשה, ואם הוא ינסה הוא יקבל מנה אחת אפיים".