דיווח: מצרים תבקש להאריך את הפסקת האש - ללא הגבלת זמן

הפסקת האש הזמנית תסתיים הלילה בחצות ומקורות פלסטינים המעורים בשיחות אומרים כי המצרים מנסים להביא להארכת ההפוגה במטרה להשלים בתוך חודש את השיחות על הסכם קבע. במהלך המו"מ ידונו הדרישות המרכזיות שבמחלוקת - פירוז הרצועה והקמת נמלי תעופה וים בעזה

הכוחות עדיין פרוסים בשטח (רויטרס)

שעות ספורות לפני פקיעת הפסקת האש הזמנית בת חמש היממות, הלילה (ב') בחצות, נמשכות בקהיר השיחות בין נציגי ישראל לפלגים הפלסטינים. מקורות פלסטינים המעורים במגעים אומרים כי מצרים עשויה לבקש היום מהצדדים להאריך את נצירת האש ללא הגבלת זמן עד להשגת הסכם קבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול דווח בכלי תקשורת ערביים שהמצרים שואפים להשלים בתוך חודש את השיחות על הסכם קבע, כשבמהלך הזמן הזה ידונו על הדרישות המרכזיות של שני הצדדים שנתקלו עד כה בסירוב: פירוז הרצועה, דרישה שהחמאס מתנגד לה, והקמת נמלי ים ותעופה, דבר שאינו מקובל על ישראל.

האש בעזה תתחדש? (רויטרס)

עוד קודם לכן שיגרו בחמאס מסר תקיף לישראל, שלפיו הדרישה לפירוז הרצועה אינה מקובלת על הארגון ואיימו שאם הדרישה להסרת המצור מעזה לא תתקבל, ישראל תישא בתוצאות. לטון התקיף הצטרף גם בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, שאמר כי ככל הנראה הפסקת האש לא תחודש בפעם השלישית. "נתניהו התקיף את עזה מהאוויר, מהיבשה ומהים ולא השיג אף מטרה", הדגיש הבכיר בדברים שפרסם בעמוד הפייסבוק הרשמי שלו.

טרפד את השיחות, משעל (רויטרס)

בתוך כך, מפרסמת סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי למאמצים לגבש הסכם מצטרף גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, שצפוי להגיע לקהיר בקרוב על מנת להתניע את המגעים. עם זאת נראה שהעיניים נשואות כעת לראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, מי שעל פי גורמים מדיניים בישראל היה הגורם שטירפד את השיחות בפעם האחרונה.

בישראל נערכים לשלושה תרחישים שונים: חתימה על הסדר בין הצדדים, אפשרות שמצרים תשכנע את הצדדים להאריך פעם נוספת את הפסקת האש, וגם לאופציה נוספת לפיה ישראל תעצב באופן חד צדדים את המציאות בשטח על פי הבנות בעל פה של "שקט ייענה בשקט". על פי תרחיש זה ישראל תפעל להקלה הומניטרית ותרחיב את אזור הדיג, אך תגיב בחומרה לכל ירי.

משלחת חמאס לשיחות (רויטרס)

למרות הסיכויים הנמוכים להגיע לפריצת דרך בעקבות הפערים העמוקים בין הצדדים, נשארה הלילה המשלחת הישראלית בקהיר ולא שבה לישראל, זאת מתוך כוונה להמשיך בשיחות עד לרגע האחרון. ההנחיות שניתנות בירושלים הן לא להיות הגורם שיכשיל את המשא ומתן, אלא לתת לחמאס לעשות זאת.

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, ירון שניידר וגאנם איברהים