מאמץ אחרון להשגת הסכם בקהיר: "המטרה העיקרית - הארכת הפסקת האש"

הבוקר ייפגשו המשלחות מטעם ישראל והפלסטינים לסבב נוסף של שיחות במטרה להגיע להבנות בטרם תסתיים הפסקת האש מחר בלילה. דיפלומטים מצריים: "פועלים להאריך את הפסקת האש עד להשגת הסכם סופי"

הפסקת האש תימשך? חיילים בעוטף עזה (Lefteris Pitarakis AP)

האם יושג הסכם לפני שתסתיים הפסקת האש? המשלחות מטעם ישראל והפלסטינים שבו אמש למצרים, לקראת השיחות העקיפות שיתחדשו הבוקר (א') בקהיר. בשלב זה שני הצדדים נמצאים במרוץ נגד הזמן להשגת הסכם מדיני ארוך טווח, שימנע את התחדשות הירי בלילה שבין שני לשלישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על אף שאתמול הצהירו הן הישראלים והן הפלסטינים כי ישנם חילוקי דעות מהותיים בעיקר סביב נושא הסרת המצור מעל רצועת עזה, אמרו הלילה דיפלומטים מצריים לעיתון הטורקי "אנטוליה", כי המאמצים מתרכזים בשלב זה בהארכת הפסקת האש הזמנית, שהחלה ביום חמישי האחרון, עד להשגת הסכם ארוך טווח.

"קיימת מגמה בקרב המתווכים המצריים להאריך את הפסקת האש הנוכחית באופן קבוע", ציינו הדיפלומטים. "ישנו רצון אמיתי לסיים את המשבר ברצועת עזה".

המשלחות ייפגשו בקהיר

אתמול התייחס בכיר חמאס אוסאמה חמדאן למגעים הממושכים בקהיר והודיע כי הארגון דוחה את היוזמה המצרית. חמדאן איים כי "אם ישראל לא תקבל את דרישותיו של העם הפלסטיני עליה להתמודד עם מלחמת התשה ארוכה".
במקביל, הבהירו גורמים מדיניים בירושלים כי שיקולים ביטחוניים מונעים עד כה משני הצדדים להגיע להסכמות.

"ישראל לא הסכימה לאף הצעה שהוצגה עד כה", אמר אתמול גורם מדיני בישראל. "נסכים להבנות שיוצגו על ידי המתווכים אך ורק אם יהיה בהן מענה ברור לאינטרסים הביטחוניים של ישראל".

תומך ביוזמה המצרית. אבו מאזן וא-סיסי

אבו מאזן: "תומכים ביוזמה המצרית"

"המשלחת הישראלית לקהיר מורכבת כולה מאנשי ביטחון", אמר הגורם, "וההנחיה שהם קיבלו עם צאתם למצרים היא לעמוד בתוקף על צרכי הביטחון של ישראל".

מי שדווקא תמך ביוזמה של מצריים להסכם ארוך טווח הוא יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שטען כי מצרים לא משמשת גורם מתווך בסכסוך בין ישראל לחמאס אלא מהווה צד של ממש.

במהלך כינוס של ההנהגה הפלסטינית ברמאללה שנערך אמש, אמר אבו מאזן כי "המטרה שלנו היא להפסיק את הלחימה ולדבוק ביוזמה המצרית".