לפיד על המשבר עם ארה"ב: "מגמה מדאיגה שאסור שתימשך"

על רקע המתיחות ביחסים בין המדינות, עקץ שר האוצר את רה"מ נתניהו והדגיש: "היחסים עם ארה"ב הם נכס אסטרטגי שאסור שייפגע". הוא הודה על הסיוע החירום לכיפת ברזל ואמר: "לפעמים צריך לדעת פשוט להגיד תודה"

המשבר המסתמן עם ארה"ב גורר ביקורת על נתניהו מהממשלה וגם מחוצה לה: שר האוצר יאיר לפיד הדגיש, לאור הדיווחים על עצירת עסקת נשק עם ארה"ב, כי "זוהי מגמה מדאיגה ואסור לנו לתת לה להימשך - היחסים עם ארצות הברית הם נכס אסטרטגי שאסור לו להיפגע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

"רק בשבוע שעבר שוחחתי גם עם מזכיר המדינה קרי וגם עם הסנאטור הארי ריד, מנהיג הרוב הדמוקרטי, כדי להודות להם על סיוע החירום שהם העבירו לישראל בשביל כיפות הברזל", הוסיף יו"ר מפלגת יש עתיד. "לפעמים צריך לדעת פשוט להגיד תודה ולדאוג לזה שהיחסים עם ארה"ב יישארו החברות האמיצה והחשובה כל כך למדינת ישראל".

דברי לפיד היום אינם הפעם הראשונה בה מתח ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו מול ארה"ב: לפני שבוע האשים לפיד את נתניהו ב"פגיעה אנושה ביחסי ישראל-ארצות הברית". "זו התנהלות מגושמת", הוסיף לפיד בישיבת הקבינט שנערכה ביום חמישי האחרון.

הוקפא משלוח טילי "הל פייר" לאפאצ'י (רויטרס)

הבוקר דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי ארצות הברית עצרה משלוח טילים לישראל. על פי הדיווח, אישור משלוח טילי ה"הל פייר" נעשה ללא ידיעת הבית הלבן. כשבכירים בממשל האמריקני גילו לתדהמתם על העסקה, הם הורו לעצור את המשלוח, שאמור היה להגיע לישראל במהלך מבצע "צוק איתן". בכירים בארה"ב אמרו לעיתון כי מבצע "צוק איתן" שכנע אותם שראש הממשלה נתניהו וצוותו הם "פזיזים ולא ראויים לאמון".

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, ח"כ שלי יחימוביץ', הדגישה את חשיבות הברית עם ארצות הברית: "התגרות והשתלחות בארצות הברית היא טיפשות וחוסר אחריות", אמרה יחימוביץ' בשיחה עם חדשות 2 Online. "אני מציעה לכל הגורמים, בעיקר בליכוד, שקופצים על המציאה המפוקפקת ושופכים שמן למדורה ומוסיפים גידופים והשמצות על ארצות הברית להירגע".

בנוסף, טענה יחימוביץ', "יחסי ארצות הברית וישראל הם הנכס האסטרטגי החשוב ביותר שלה - ממשל אובמה הוא מהממשלים הידידותיים שידעה ישראל". חברה לסיעה, ח"כ נחמן שי, הוסיף כי "לשכת ראש הממשלה נוהגת בחוסר אחריות כאשר היא מזעזעת שוב ושוב את מערכת היחסים בין ישראל לבין ארה"ב - מחלוקות בין ידידים אין מנהלים בראש חוצות, ואין לנו ארצות הברית אחרת".

"פגיעה אנושה". לפיד ונתניהו (קובי גדעון / לע"מ)

גלאון: "תמרור אזהרה לממשלת ישראל"

גם יו"ר מפלגת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הזהירה היום כי התנהלותם של "ראש הממשלה ושר החוץ מסכנת שוב ושוב את היחסים עם בת הברית האסטרטגית החשובה ביותר של ישראל". גלאון טענה כי ההחלטה האמריקנית לעכב את משלוח הנשק היא "תמרור אזהרה לממשלת ישראל והרעה נוספת ביחסי ישראל-ארה"ב".

לדברי גלאון, "ממשלת ישראל צריכה להתעורר ולחתוך את המגמה הבינלאומית של בידוד ישראל. מעבר לארה"ב גם ממשלות בריטניה וספרד איימו לעצור את הסכמי סחר הנשק עם ישראל ומצביעות על כך שהעולם לא מוכן להיות סבלני לשימוש האגרסיבי שנעשה במסגרת מבצע 'צוק איתן'".

לעומתם, סגנית השר ציפי חוטובלי (ליכוד) טענה כי "ראש הממשלה פועל נכון כאשר אינו מתפשר על האינטרסים ביטחוניים-אישיים של המדינה, גם אם זה לא מוצא חן בעיני גורמים מסוימים בממשל האמריקני". חוטובלי הוסיפה כי "למרות המחלוקות, שחלקן אף גולשות מהרובד המקצועי, לארה"ב ולישראל יש אינטרסים משותפים, בפרט לאור התהפוכות במזרח התיכון".

גם חברת הכנסת מירי רגב טענה כי "התנהלות ארצות הברית, שנחשבת לידידה הקרובה של ישראל, מראה שאין לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו". רגב טענה כי לאור התקיפות האמריקניות בעירק, מה שמותר לאמריקנים, מותר גם לנו. כפי שאמר בן גוריון - או"ם שמום".

שיא בחוסר האמון בין הצדדים (AP)

גורמים בארה"ב: שפל ביחסים עם ישראל

"ההאשמות אינן מבוססות", אמר שגריר ישראל לארצות הברית רון דרמר, בתגובה לדיווח על עצירת משלוח הנשק. "ישראל מעריכה עמוקות את התמיכה שקיבלה מממשל אובמה ומהקונגרס בדבר זכותה להגן על עצמה וכן את הגדלת המימון למערכת כיפת ברזל".

המתיחות בין ישראל לארצות הברית במהלך העימות האחרון בעזה החלה עם תחילת המבצע הקרקעי - מהלך שהוביל לעלייה ניכרת בנפגעים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית. על פי הדיווח, גורמים רשמיים בבית הלבן ובמחלקת המדינה הופתעו והוטרדו מהשימוש הנרחב שעשתה ישראל בנשק ארטילרי באזורים מאוכלסים בצפיפות ברצועת עזה והתאכזבו שלא נעשה שימוש רב יותר בנשק מדויק שהיה, לדבריהם, מקטין את הפגיעה באוכלוסייה האזרחית.

לדברי הבכירים האמריקנים, האירועים האחרונים בין ישראל לארה"ב - בהם הדלפות מהשיחות בין נתניהו לאובמה והצגת טיוטת קרי כמסמך אמריקני מחייב - נועדו לערער על מדיניות ממשל אובמה ופגעו קשות ביחסים בין ירושלים לבין וושינגטון. הבכירים הדגישו כי היחסים עומדים כעת בשפל הגדול ביותר מאז נכנס אובמה לתפקידו כנשיא.