נתניהו ויעלון: להגיב על הירי; הפלסטינים: "ההפוגה הוארכה ב-120 שעות"

בעוד שראש המשלחת הפלסטינית דיווח על הארכת הפסקת האש בחמישה ימים, אומרים גורמים מדיניים כי "עם הפרת ההפוגה מצד חמאס, הנחו רה"מ ושר הביטחון את צה"ל להגיב". 5 רקטות נורו, אחת יורטה; אין נפגעים

במקביל להודעת ראש המשלחת הפלסטינית בקהיר, עזאם אל אחמד, על הארכת הפסקת האש בחמישה ימים, הודיע דובר צה"ל כי הכוחות תוקפים ברצועת עזה, בעקבות הנחיית ראש הממשלה ושר הביטחון להגיב על הירי שבוצע לעבר ישראל. בשעתיים שקדמו לתום הפסקת האש נורו מספר רקטות מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בעוטף עזה. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה נוספת מעל נתיבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהמשלחת הפלסטינית נמסר כי דרישת ישראל לפירוז הרצועה לא נדונה, ומחר בבוקר תשוב המשלחת לרמאללה ותדון בפרטי המו"מ עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

דקות ספורות לפני חצות נשמעה אזעקה בנתיבות וכן במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. מערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה רקטה אחת מעל נתיבות. כחצי שעה קודם לכן התפוצצה רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול.

הנחו להגיב על הירי. נתניהו ויעלון (רויטרס)

בשעה 21:50 התפוצצה רקטה נוספת בשטח פתוח ביישוב במועצה האזורית שער הנגב. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. דובר חמאס סמי אבו זוהרי הכחיש כי נורו רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. במקביל דיווחו הלילה גורמי ביטחון במצרים כי ילדה נהרגה ושני ילדים נוספים נפצעו מפגיעת רקטה בביתם דרומית לרפיח, בשטח מצרים.

מוקדם יותר הערב עזבה המשלחת הישראלית את קהיר ושבה ארצה להתייעצויות. מהבית הלבן נמסר כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה וראש הממשלה נתניהו קיימו היום התייעצות טלפונית בנוגע לדיונים על הפסקת האש. במקביל, מופעל לחץ בינלאומי כבד על ישראל וחמאס להסכים על הפוגה - בין אם הארכת הפסקת האש הזמנית ובין אם חתימה על הסכם.

דיווח: "הושג הסכם על המשך הפסקת האש" (רויטרס)

היערכות מוגברת מסביב לרצועה

למרות הדיונים הקדחתניים בקהיר, בישראל נערכו לאפשרות כי ירי הרקטות מרצועת עזה יתחדש בחצות, עם מועד פקיעת הפסקת האש. לפיכך, צה"ל נערך בכוחות מתוגברים בגבול רצועת עזה. במקביל, תשע סוללות כיפת ברזל פרושות ברחבי הארץ במוכנות מלאה, כך אמר היום בכיר בחיל האוויר.

אנשי מילואים קיבלו התראה על כך שייתכן וייקראו לשירות בימים הקרובים. עם זאת, בצה"ל הדגישו כי מדובר בריענון הכוחות הנמצאים בשטח שבועות ארוכים, ולא בהיערכות מיוחדת לקראת סיום הפסקת האש.

רקטה נורתה לעוטף עזה (AP)

על פי גורמים פלסטינים, מצרים הפעילה בשעות האחרונות לחץ על הפלגים הפלסטינים להסכים להארכת הפסקת האש עם ישראל. על פי המתווה המצרי, הדיון בנושאים שמצויים במחלוקת, כמו הקמת הנמל ושדה התעופה, יידחו למועד מאוחר יותר.