ישיבת הקבינט בוטלה, ראש הממשלה עדכן את השרים בפרטי המו"מ בקהיר

בעקבות פערים גדולים בין המשלחות בקהיר, החליט ראש הממשלה לבטל את ישיבת הקבינט שתוכננה לצהריים ולעדכן באופן פרטי את ראשי מפלגות הקואליציה בפרטי המו"מ. גורמים בישראל אומרים היום כי המתווה המועדף הוא תשלום מחיר קטן לחמאס תמורת הפסקת הירי, ובהמשך דיון על הטבות משמעותיות יותר מול אבו מאזן

ישיבת הקבינט נדחתה, השרים עודכנו (מרים אלסטר, פלאש 90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לדחות את ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהייתה אמורה להתכנס היום (ג') בצהריים וזאת בעקבות פערים גדולים בין הצדדים במהלך שיחות המו"מ בקהיר. במקום ישיבת הקבינט זימן נתניהו את ראשי מפלגות הקואליציה ועדכן אותם בהתפתחות בשיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשלב זה טרם ברורים לחלוטין פרטי המחלוקת בין ישראל לבין חמאס. גורמים בישראל הביעו תקווה כי הקו המתהווה בשיחות יהיה כזה שיאפשר לשלם לחמאס מחיר קטן בעבור הפסקת הירי, ובהמשך לגלות נדיבות רבה יותר בדיון מול אבו מאזן.

על פי מתווה זה, המחיר שתשלם ישראל לחמאס יתמקד בהבנות שהוסכמו בתום מבצע "עמוד ענן" ב-2012: פתיחת המעברים לסחורות, פתיחת מעבר רפיח תחת פיקוח מצרי והרחבת תחום הדיג.

ישראל תגלה כלפיו נדיבות? (רויטרס)

המתווה: שיקום הרצועה תמורת פירוז

עוד אומרים בישראל כי עם אבו מאזן יהיה אפשר לדון בנושאים אחרים, כמו נמל ימי ושדה תעופה. על פי גורמים ישראליים, הן הנמל והן שדה התעופה הוסדרו כבר בהסכמי אוסלו, ואם ההסכמים יחולו על רצועת עזה - יהיה ניתן לדון בזה. הפירוש המעשי של דברים אלה הוא שיקום רצועת עזה תמורת פירוזהּ.

הירי יתחדש עם תום הפסקת האש? (רויטרס)

מחר בחצות תגיע לסיומה הפסקת האש בין ישראל לחמאס ובשני הצדדים מתייחסים ליממה הקרובה כיממה קריטית, שבסופה יעמדו בפני ישראל שלוש אפשרויות: הגעה להסדר, שיובא לאישור הקבינט; הארכת הפסקת האש הזמנית; סיום הפסקת האש, שעשוי להוביל להרחבת המבצע.

במקביל, מצד גורמי חמאס נרשם היום שקט יחסי וההערכה היא כי בארגון טרם הוחלט האם לפתוח בירי עם תום הפסקת האש. דוברי חמאס שמרו במהלך היום על עמימות, במקביל ללחץ מצרי שמופעל עליהם להארכת הפסקת האש.

אהוד יערי השתתף בהכנת הידיעה.