סעודיה במסר חריף: "בלי משא ומתן ישראל תיכחד"

"ישראל חייבת להבין שהסכם שלום הוא הפתרון היחיד להישרדותה", כך אומר היום שר החוץ הסעודי בהתבטאות חריגה בעוד המו"מ לגיבוש מתווה להפסקת אש נמשך בקהיר. הוא הפנה גם ביקורת חמורה נגד הפעולה בעזה וטען שישראל מפעילה טרור ומתעלמת מכל החוקים הבינלאומיים

הנסיך סעוד, שר החוץ הסעודי (רויטרס)

על רקע השתיקה היחסית שהפגינה ערב הסעודית במהלך ימי מבצע "צוק איתן", משגרת המעצמה האזורית מסר לישראל לפיו עליה להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים אם היא רוצה לשרוד כאומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדברים שנשא שר החוץ הסעודי הנסיך סעוד אל-פייסל, בפגישה של הארגון לשיתוף פעולה מוסלמי, הוא העביר ביקורת חריפה על הסכסוכים הפנימיים בתוך העולם הערבי וקרא לעצור את "המתקפה היהודית" של ישראל נגד שכנותיה הערביות, כך כלשונו.

"ישראל חייבת להבין שהסכם שלום הוא הפתרון היחיד להישרדותה", הדגיש שר החוץ הסעודי. "כפי שאנו רואים, ישראל לא מתביישת להפעיל טרור בשום רמה, היא מתעלמת מכל חוק, הבנות, אמונה דתית, או שיקולים הומניטריים. היא נחושה לעקור את הקיום הפלסטיני בכל מקום".

"אם ישראל רוצה לעשות עסקה עם הערבים - עכשיו הזמן"

הפגישה שבה נשא אל-פייסל את הדברים התקיימה בעיר ג'דה בסעודיה, השתתפו בה בין השאר ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה ו-55 נציגים נוספים ממדינות מוסלמיות.

ערב הסעודית רואה את עצמה כמנהיגת העולם המוסלמי הסוני, אך בדרך כלל היא פועלת מאחורי הקלעים. ההודעה של שר החוץ, היא אמירה חריגה בדיפלומטיה הסעודית. סוכנות הידיעות רויטרס שציטטה את הדברים, הדגישה כי השלטון בריאד לא סומך על משטר חמאס ואף רואה בו ארגון טרור בשל השתייכותו לזרם האחים המוסלמים.

מוקדם יותר פרסם עיתון סעודי בין לאומי דברים שנשמעו מעט מעודנים יותר: העיתון "א-שארק אל אווסאט" הרואה אור בלונדון, הצהיר שאין עוד סכסוך ישראלי-ערבי, אלא סכסוך ישראלי-טורקי-אירני. "אם ישראל רוצה לעשות עסקה גדולה עם הערבים - עכשיו הזמן", נכתב.