גורם מדיני רשמי בישראל: "הפערים בין הצדדים עדיין גדולים", הפלסטינים: הפסקת האש עשויה להתארך

על רקע פתיחת יום הדיונים בקהיר להשגת הסכם להפסקת אש, גורם מדיני רשמי בישראל מבהיר כי הדרך להשגתו עדיין רחוקה מסוים. לדברי הגורם לא חלה התקדמות במו"מ מול הפלסטינים. מנגד כלי תקשורת ערביים מדווחים כי תיתכן הארכה נוספת של הפסקת האש לצורך גישור על הפערים

משלחת חמאס לקהיר, ארכיון

הדיונים בקהיר בין המשלחות הישראלית והפלסטינית בתיווכם של המצרים צפויים להתחדש היום בקהיר. גורם מדיני רשמי בישראל טען הבוקר (ג') כי הפערים בין הצדדים - עדיין נותרו גדולים למדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת הגורם, בעקבות הפערים - אין התקדמות במשא ומתן המתנהל בין הצדדים. מנגד, דיווח אתר "אל קודס" כי תיתכן הארכה נוספת של הפסקת האש ב-72 שעות נוספות. על פי הדיווח, הארכת ההפוגה נועדה לאפשר לצדדים לגשר על הפערים ביניהם במסגרת הדיונים.

מוקדם יותר במהלך הלילה, אמר בכיר חמאס השוהה בקטאר כי בארגונו לא ויתרו על הדרישות שהוצגו עד כה בעניין הנמל הימי והקמת שדה התעופה בעזה.

הבכיר, איסמאעיל רדואן, השוהה בימים אלה בקטאר, התנער מהדיווחים לפיהם בחמאס הסכימו לוותר על הדרישות שהציגו אנשי הארגון בדבר הקמת נמל ושדה תעופה ברצועה. בריאיון לכלי תקשורת ערבים טען רדואן כי הארגון אף סירב להצעה לדחות את הדיון בדרישות חמאס.

היום צפויים להתחדש בקהיר הדיונים של חברי המשלחות הפלסטינית והישראלית בתיווכם של המצרים. עם זאת, ישיבת הקבינט שתוכננה להיום, בוטלה. אתמול, עם חזרת המשלחות לשולחן המו"מ עלו עיקרי המתווה להסכם אפשרי, על בסיס הבנות עמוד ענן, שיבטיח הפסקת אש ארוכת טווח. אלה הם עיקרי המתווה המתגבש בתיווך מצרים:

הדרישות הישראליות:

• הפסקת מעשי האיבה והירי מרצועת עזה.
• פיקוח ישראלי על המעברים שייפתחו במסגרת ההסכם.
• העברת כספים ומשכורות לאנשי עזה רק באמצעות הרשות הפלסטינית.

הדרישות הפלסטיניות:

• הרחבת תחום הדיג שישראל מתירה להם.
• פתיחה מחודשת של מעבר רפיח.
• הגדלה משמעותית של הסחורות שמועברות מישראל.

במקביל דיווחו אמש כלי תקשורת ערבים על מו"מ עקיף המתנהל על השבת שרידי גופות החיילים סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול. בחמאס דורשים מישראל בתמורה את שחרורם המחודש של משוחררי עסקת שליט שנעצרו, ואת הסגרת שמות הסוכנים הפועלים בגדה המערבית. הדרישה האחרונה נראית מופרכת, כזו שראש השב"כ יורם כהן הנמצא במצרים לא יוכל להסכים לה.