לפיד מציג: הפתרון לבעיית עזה

שר האוצר מגבש תכנית שתכלול את החזרת השליטה במעברים לרשות הפלסטינית והצבתה כאחראית על תהליך השיקום של רצועת עזה, יחד עם "קביעת עקרונות שימנעו חיזוק הטרור, פירוז עזה, הסרת איום המנהרות ואיום הטילים"

לפיד מציג: הפתרון לבעיית עזה (פלאש 90)

שר האוצר יאיר לפיד מגבש תכנית מדינית "לשיקום ופירוז עזה, שתבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל ותחזיר את השליטה ברצועה לידי הרשות הפלסטינית". על פי המתווה, תגובש ועידה בינלאומית שבראשה יישבו נציגים ממצרים בהשתתפות ישראל, ארצות הברית והרשות הפלסטינית, ירדן, סעודיה, מדינות המפרץ, קטאר ונציגות הקוורטט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התוכנית שתגובש במסגרת הוועידה הבינלאומית תכלול ארבעה יעדים:

א. החזרת הרשות הפלסטינית לשליטה במעברים.

ב. הצבת הרשות הפלסטינית כאחראית על תהליך השיקום של עזה כאשר כל הכספים עוברים דרכה בלבד, כולל תשלום המשכורות.

ג. קביעת התניות בין קידום תהליך השיקום להבטחת ביטחונם של תושבי ישראל.

ד. קביעת עקרונות שימנעו חיזוק הטרור, פירוז עזה, הסרת איום המנהרות ואיום הטילים.

נוסף על כך, יגובש שולחן המדינות "התורמות", שמטרתו, כך על פי התכנית, "להגדיר את מנגנון התשלומים ואמצעי המימון של שיקום הרצועה ויצירת קשרים כלכליים בין ישראל, הרשות הפלסטינית והעולם הערבי". בשולחן יישבו המדינות התורמות שיעסקו במימון השיקום בינהן נורבגיה, האו"ם, ארה"ב, נציגות הקוורטט, הבנק העולמי, קנדה, יפן, רוסיה, ירדן, סעודיה ותוניסיה.

את הרעיון לוועידה אזורית העלה כבר לפני יומיים שותפו של לפיד למפלגה, השר יעקב פרי. "נוצרה הזדמנות היסטורית להסדר אזורי שיביא את מדינת ישראל בטווח שנים לקץ הסכסוך", אמר פרי בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות". "צריך לעשות זאת באמצעות התחלה של ועידה אזורית בגיבוי בינלאומי לשיקום עזה".

המעברים יחזרו לשליטת הרש"פ. מעבר רפיח (רויטרס)

המשלחת הישראלית בקהיר: "לא נקבל הפסקות אש קצרות טווח"

בתוך כך, בקהיר החלו השיחות בין ישראל לפלסטינים תוך הערכה כי ניתן יהיה לנסח מסמך הבנות להסכם הפסקת אש ארוך טווח. במשלחת הישראלית שולחים מסר לנציגי הפלגים הפלסטינים ואומרים כי ישראל לא תקבל הפסקת אש קצרת טווח בלבד. "אנחנו מוכנים להפוגה עד שיושלם המשא ומתן, אך חידוש האש בתום 72 השעות עלול להוביל להרחבת המבצע", הזהיר בכיר ישראלי.

המסר הישראלי לחמאס מגיע לאחר שהארגון הפר את הפסקת האש הקודמת ופתח בירי מיד עם סיומה. בכך הכשיל את המגעים הקודמים ליישום המתווה המצרי להפסקת האש, וגרם להסלמה נוספת ולחידוש התקיפות מצד ישראל. עד כה נשמרת הפסקת האש בת 72 השעות שהחלה אמש בחצות.

המסר הישראלי: לא נקבל הפסקות אש קצובות

מקורות מדיניים בישראל אומרים כי קיים פוטנציאל להסכם הסדרה שעליו יוסכם בקהיר וכי הדיונים מתמקדים בהבנות "עמוד ענן" ובחבילות שהפלסטינים יוכלו להציג כהישג עבור אנשיהם. "עניין הנמל הימי ודרישות מסוג זה לא עומדות על הפרק", הדגישו היום בישראל.

בקרב נציגי שני הצדדים, הישראלים והפלסטינים, קיימת הערכה כי ניתן יהיה להגיע למסמך הבנות במסגרת 72 השעות של הפסקת אש, ואם לא אז להאריך את זמן ההפוגה שעליה הוחלט. בשלב זה נראה כי הפלסטינים מוכנים לוותר על מרבית הדרישות המוקדמות שלהם, שעוד קודם לכן נראו מעט מופרכות.