הפסקת האש של 72 שעות נכנסה לתוקף

החל מחצות הסכימו חמאס וישראל לנצור את האש למשך שלושה ימים. הבוקר, אם יישמר השקט, אמורה המשלחת הישראלית להגיע לקהיר ולקיים משא ומתן על רגיעה ארוכת טווח מול המצרים. זמן קצר לפני ההפוגה שוגרו רקטות לעבר ערי הדרום - וגם לגוש דן

ארכיון (רויטרס)

האם הפעם ההפוגה תבשיל לכדי הסכם ארוך טווח? הלילה (שני) בחצות נכנסה לתוקפה הפסקת האש שעליה הסכימו ישראל וחמאס בתיווך מצרים. על פי המתווה, השקט אמור להישמר למשך 72 שעות שבמהלכן יתקיים משא ומתן בין הצדדים על הפסקת אש לזמן ארוך. המשלחת הישראלית אמורה לשוב הבוקר לקהיר כדי להמשיך את השיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר קודם לכן, כרבע שעה לפני חצות, נשמעו אזעקות במרחב באר שבע, במועצה האזורית באר טוביה ובקריית מלאכי. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות ולפחות אחת התפוצצה בשטח פתוח. לאחר מכן נורתה רקטה גם לעבר גוש דן - שהתפוצצה בשטח פתוח. הזרוע הצבאית של חמאס נטלה האחריות לירי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהירי.

סמוך לשעה 23:00 התפוצצו שש רקטות בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. נזק נגרם למבנה. לפני כן, בשעה 22:00, נשמעו אזעקות במרחב אשדוד ובחבל יבנה. רקטה אחת יורטה ואחרת נפלה בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

הפעם השקט יישמר? ארכיון (רויטרס)

מנגד, בצה"ל הודיעו כי זמן מה לפני כניסת הפסקת האש לתוקפה, בוצע סיכול נגד פעיל הטרור פארג' אבו רביע בעזה. פעיל החמאס עסק במערך המנהרות של הארגון בצפון הרצועה. בתום הפעילות זוהתה פגיעה במחבל.

"אם האש תיפסק, נשקול לחזור לדיונים"

אחר הצהריים אמרו גורמים מדיניים בישראל כי "אם הפלסטינים יפסיקו את האש, נשקול לחזור לקהיר להמשך הדיונים". הם הוסיפו וציינו כי הם לא מתכוונים לפעול בהתאם לדרישות של ארגון חמאס. "נראה כאילו הפלסטינים משחקים משחקים", אמרו לחדשות 2 Online. "הם מכירים את עמדתנו, היא ברורה, ולא יהיה בה שינוי".

ארכיון (הצלה יהודה ושומרון)

הדיווחים ממצרים שלפיהם חברי המשלחת הפלסטינית בקהיר הביעו הסכמה ליוזמה המצרית לכינון הפוגה נוספת של 72 שעות הגיעו כבר בשעות הצהריים. חברי המשלחת מעזה לא יעזבו את קהיר ויישארו בה יום נוסף, לאחר שאיימו לעזוב את השיחות בקהיר עוד היום. נראה כי הסיבה להישארותם של הפלסטינים במצרים היא הלחץ שמפעילים חברי הליגה הערבית על נציגי הפלגים.

על פי הדיווח, שיוחס לסוכנות ידיעות מצרית, המשלחת הפלסטינית הודיעה שתישאר בקהיר לפגישות "דחופות" שייערכו מחר עם אנשי הליגה הערבית. התייצבות הליגה הערבית מאחורי היוזמה המצרית להסדר הרגיעה עשויה לסייע בהפעלת לחץ על חמאס לעצור את הירי ולהגיע להסדרה.