ישראל מאשרת: הפסקת אש מחצות

אחרי הדיווחים על הסכמה להפוגה נוספת של 72 שעות, מבהירים בירושלים כי זאת תחל הלילה בחצות. ישראל הבהירה למתווכים המצרים: "רק אחרי שתיפסק האש מעזה תגיע המשלחת לשיחות בקהיר". הירי לדרום נמשך‎

עזה, ארכיון (AP)

משרד החוץ המצרי הודיע הערב (ראשון) כי ישראל והפלסטינים הסכימו להפסקת אש נוספת למשך 72 שעות. המצרים טענו כי ההפוגה תיכנס לתוקף בשעה אחת בלילה, אולם בישראל הבהירו כי הפסקת האש תחל כבר בחצות. במהלך היום, מאז חצות אמש, נורו כ-30 רקטות לשטח ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המצרים הפעילו היום לחץ כבד על הפלסטינים לחזור להפסקת אש, וישראל הבהירה לקהיר: "קודם כל תיפסק האש, ורק אז תגיע משלחת לקהיר".

ובזמן שבקהיר הושגו הסכמות, ירי הרקטות לעבר הדרום נמשך. זמן קצר לאחר האישור הישראלי להודעה על הפסקת האש נשמעו אזעקות ביישובי עוטף עזה. קצת קודם לכן נורו שתי רקטות שיורטו על ידי כיפת ברזל מעל נתיבות. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

מוקדם יותר הערב אמרו גורמים מדיניים בישראל כי "אם הפלסטינים יפסיקו את האש, נשקול לחזור לקהיר להמשך הדיונים". הם הוסיפו וציינו כי הם לא מתכוונים לפעול בהתאם לדרישות של ארגון חמאס. "נראה כאילו הפלסטינים משחקים משחקים", אמרו לחדשות 2 Online. "הם מכירים את עמדתנו, היא ברורה, ולא יהיה בה שינוי".

הסיכוי להסדרה בעזה גדל? (AP)

הדיווחים ממצרים שלפיהם חברי המשלחת הפלסטינית בקהיר הביעו הסכמה ליוזמה המצרית לכינון הפוגה נוספת של 72 שעות הגיעו כבר בשעות הצהריים. חברי המשלחת מעזה לא יעזבו את קהיר ויישארו בה יום נוסף, לאחר שאיימו לעזוב את השיחות בקהיר עוד היום. נראה כי הסיבה להישארותם של הפלסטינים במצרים היא הלחץ שמפעילים חברי הליגה הערבית על נציגי הפלגים.

על פי הדיווח, שיוחס לסוכנות ידיעות מצרית, המשלחת הפלסטינית הודיעה שתישאר בקהיר לפגישות "דחופות" שייערכו מחר עם אנשי הליגה הערבית. התייצבות הליגה הערבית מאחורי היוזמה המצרית להסדר הרגיעה עשויה לסייע בהפעלת לחץ על חמאס לעצור את הירי ולהגיע להסדרה.

משלחת חמאס למצרים (רויטרס)

נתניהו: מבצע 'צוק איתן' נמשך - עד להשבת השקט

על רקע המשא ומתן הנמשך בקהיר, הדגיש היום ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מבצע "צוק איתן" יימשך עד להשבת השקט ליישובי הדרום לתקופה ארוכה. את הדברים אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה בקריה בתל אביב, שם הדגיש כי ישראל לא תנהל משא ומתן תחת אש. "זה ייקח זמן ודורש אורך רוח", אמר.

נפילה בעוטף עזה, היום (חדשות 2)


"מבצע צוק איתן נמשך, בשום שלב לא הכרזנו על סיומו", אמר נתניהו. "המבצע יימשך עד השלמת ייעודו - השבת השקט לתקופה ממושכת. אנחנו נעמוד יחד באחדות ובנחישות, עד שנשלים את המלאכה".

לדברים הצטרף שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שהטיל את האחריות לחידוש הירי על החמאס שהפר את הפסקת האש. "מאז חידש החמאס את האש, צה"ל תוקף בעוצמה עשרות רבות של מטרות", הדגיש יעלון. "אם הארגון חושב שיתיש אותנו - הוא טועה. נשוב למשא ומתן רק לאחר שהאש תופסק. לא ננהל משא ומתן תחת אש".

יעלון שוחח בסוף השבוע עם ראשי רשויות בדרום והבהיר להם כי ישראל לא מתכוונת להתפשר בנושא ביטחונם עד להפסקה מוחלטת של הירי. "אני מבין ללב תושבי הדרום שרוצים שקט וביטחון", אמר יעלון. "כפי שהדגשנו, אנו נדרשים לאורך רוח וסבלנות. משרד הביטחון וצה"ל פועלים ויפעלו על מנת להעניק מענה ליישובי עוטף עזה".

עוד קודם לכן אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי על ישראל להכריע את ארגון הטרור העזתי. "הדרישות של החמאס הם מעבר למה שישראל יכולה להסכים איתו", הדגיש ליברמן. על ירי הרקטות הנמשך לעבר יישובי הדרום אמר: "המצב הזה לא יכול להימשך".