דיווח: "הפלסטינים הסכימו להפסקת אש נוספת בת 72 שעות"

עפ"י הדיווח, הפלסטינים הסכימו לנצור את האש ל-72 שעות. כעת מחכים בקהיר להתייחסות ישראלית. מלך ירדן קורא "להעניש את ישראל". הירי לעבר ישובי הדרום נמשך ללא הפסקה

הסיכוי להסדרה בעזה גדל? (AP)

הפסקת אש נוספת בדרך? על פי דיווחים שמגיעים ממצרים, חברי המשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר הביעו הסכמה ליוזמה המצרית לכינון הפוגה בת 72 שעות. עוד עולה מהדיווח כי טרם התקבלה תגובה מישראל - וכי הפלסטינים ממתינים לתשובת הממשלה הישראלית בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר דווח כי חברי המשלחת הפלסטינית לעזה לא יעזבו את קהיר ויישארו בה יום נוסף - זאת לאחר שאיימו לעזוב את השיחות בקהיר עוד היום. נראה כי לחץ שמפעילים חברי הליגה הערבית על נציגי הפלגים - וכעת גם ההסכמה להפסקת אש נוספת עליה דווח, יותיר אותם בתמונת השיחות לפחות יום אחד נוסף.

על פי הדיווח שיוחס לסוכנות ידיעות מצרית, המשלחת הפלסטינית הודיעה שתישאר בקהיר לפגישות "דחופות" שייערכו מחר עם אנשי הליגה הערבית. התייצבות הליגה הערבית מאחורי יוזמה מצרית להסדר רגיעה קבוע בעזה עשויה לסייע בהפעלת לחץ על חמאס לעצור את הירי ולהגיע להסדרה.

נפילה בעוטף עזה, היום (חדשות 2)

עבדאללה תוקף את ישראל

מנגד, מי שהחלה להפעיל לחץ על ישראל היא השכנה ממזרח. בריאיון לעיתון "אל ראד", האשים עבדללה מלך ירדן את ישראל בעימות בעזה וטען כי "ישראל היא זו שאחראית לתוקפנות ולעימות הקטלני וההרסני". עבדאללה אמר כי ישראל תוכל להשיג ביטחון רק בעזרת מו"מ עם הפלסטינים שיביא להקמת מדינה משלהם.

"אנחנו כואבים וסובלים מהתוקפנות שהורגת חפים מפשע ללא הבחנה", הוסיף עבדאללה. "הקהילה הבינלאומית צריכה להעניש את ישראל על מעשיה".

במקביל, הירי לעבר יישובי הדרום נמשך לאורך כל היום. בצהריים התפוצצה רקטה שנורתה לעבר שדרות בשטח פתוח. רקטות נורו גם לעבר חוף אשקלון, שער הנגב ואשכול. לא היו נפגעים.

נתניהו: מבצע 'צוק איתן' נמשך - עד להשבת השקט

על רקע המשא ומתן הנמשך בקהיר, הדגיש היום ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מבצע "צוק איתן" יימשך עד להשבת השקט ליישובי הדרום לתקופה ארוכה. את הדברים אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה בקריה בתל אביב, שם הדגיש כי ישראל לא תנהל משא ומתן תחת אש. "זה ייקח זמן ודורש אורך רוח", אמר.

"מבצע צוק איתן נמשך, בשום שלב לא הכרזנו על סיומו", אמר נתניהו. "המבצע יימשך עד השלמת ייעודו - השבת השקט לתקופה ממושכת. אנחנו נעמוד יחד באחדות ובנחישות, עד שנשלים את המלאכה".

משלחת חמאס למצרים (רויטרס)

לדברים הצטרף שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שהטיל את האחריות לחידוש הירי על החמאס שהפר את הפסקת האש. "מאז חידש החמאס את האש, צה"ל תוקף בעוצמה עשרות רבות של מטרות", הדגיש יעלון. "אם הארגון חושב שיתיש אותנו - הוא טועה. נשוב למשא ומתן רק לאחר שהאש תופסק. לא ננהל משא ומתן תחת אש".

יעלון שוחח בסוף השבוע עם ראשי רשויות בדרום והבהיר להם כי ישראל לא מתכוונת להתפשר בנושא ביטחונם עד להפסקה מוחלטת של הירי. "אני מבין ללב תושבי הדרום שרוצים שקט וביטחון", אמר יעלון. "כפי שהדגשנו, אנו נדרשים לאורך רוח וסבלנות. משרד הביטחון וצה"ל פועלים ויפעלו על מנת להעניק מענה ליישובי עוטף עזה".

עוד קודם לכן אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי על ישראל להכריע את ארגון הטרור העזתי. "הדרישות של החמאס הם מעבר למה שישראל יכולה להסכים איתו", הדגיש ליברמן. על ירי הרקטות הנמשך לעבר יישובי הדרום אמר: "המצב הזה לא יכול להימשך".

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, עמית ולדמן, יואב אבן וניר דבורי.