דיווח במצרים: "ישראל הציעה שחרור אסירים בתמורה לגופותיהם של גולדין ושאול ז"ל"

כלי תקשורת במדינה מדווחים על הצעה ישראלית שהוצגה לכאורה לנציגים הפלסטינים, שלפיה המשך המשא ומתן יתאפשר רק לאחר שתתקבל הסכמה על השבת גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין ז"ל – בתמורה לשחרור אסירים והחזרת גופות פלסטינים. לדיווח אין אישור מכל מקור ישראלי

הדר גולדין ואורון שאול ז"ל (באדיבות המשפחה)

מקור במשלחת הפלסטינית לקהיר המעורב במגעים להפסקת האש מדווח היום (שבת) כי ישראל הציעה למסור 25 פעילי טרור שנעצרו במהלך המבצע ו-18 גופות של הרוגים פלסטינים בתמורה לגופותיהם של שני החיילים סגן הדר גולדין ז"ל וסמל-ראשון אורון שאול ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח באתר המצרי "אל-מסרי אל-יום", ישראל התנתה את הטיפול ביתר הנושאים שעלו על הפרק במשא ומתן בקהיר בביצוע העסקה המדוברת. לדיווח אין אישור מגורמים רשמיים בישראל.

לפי שעה, בחמאס מסרבים להיענות לדרישה הישראלית, ואומרים כי שחרור אסירים או גופותיהם אינו חלק מהמשא ומתן להפסקת אש. כמו כן, לדברי אותו מקור - נציגי חמאס סירבו לתת מידע שממנו ניתן להבין האם שרידי גופות שני החיילים נמצאים בידיהם.

יחד עם זאת, אמר גורם דיפלומטי המעורה בשיחות לסוכנות הידיעות רויטרס כי "יידרשו לפחות יומיים נוספים כדי לראות האם אפשר להוציא לפועל הפסקת אש נוספת". הוא הוסיף כי מחלוקת התגלעה לאחר שישראל דרשה ערבויות שלפיהן האספקה ההומניטרית לרצועה לא תשמש את חמאס לבניית מנהרות נוספות.

שחרור אסירים, ארכיון (רויטרס)

דיווח: המשלחת הישראלית תשוב הערב לקהיר

בתוך כך, העיתון אל-קודס מדווח כי המשלחת הישראלית תשוב הערב לקהיר להמשך שיחות המשא ומתן. בינתיים גורמים בקהיר מבהירים כי המצרים אינם מוכנים לאכוף הפסקת אש מוחלטת, אלא רק להנמיך את גובה הלהבות בכדי לאפשר התקדמות במגעים.

הגורמים המצרים הוסיפו ואמרו כי כל זמן שישראל לא נותנת מענה לדרישות שמעלים הנציגים הפלסטינים - בהן הקמת נמל, שדה תעופה והרחבת אזור הדייג בחוף עזה - המשא ומתן יתנהל תחת אש.

מוקדם יותר היום אמר דובר חמאס ברצועת עזה, סמי אבו זוהרי, כי "הארגון נותן הזדמנות למשא ומתן ולא רוצה בהסלמה". עם זאת הדגיש כי "אם הכיבוש מתעקש להמשיך במערכה, הרי שאנחנו מוכנים לכך. איננו יכולים לשוב לנקודת ההתחלה ולקבל את המשך המצור על רצועת עזה ועל תושביה".

דבריו של אבו זוהרי נאמרו על רקע דיווח של מקור פלסטיני שטוען כי יש הסכמה שבשתיקה בין הארגונים להפסיק את הירי לישראל כדי לתת סיכוי למגעים בקהיר. בארגון יודעים שהם יוכלו לקבל רק חלק מהדרישות שלהם, שקשורות להסרת המצור על הרצועה.