אובמה: "נתניהו יקבל החלטות קשות רק אם יופעל עליו לחץ פנימי"

בריאיון שהעניק הלילה נשיא ארה"ב, ברק אובמה לתומס פרידמן ב"ניו יורק טיימס", הבהיר הנשיא האמריקני את עמדותיו בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני: "קשה לראות את נתניהו עורך פשרות כואבות כמו פינוי התנחלויות תמורת שלום. נתניהו חזק מדי ואבו מאזן חלש מדי, וזה מונע מהמנהיגים לעשות את הוויתורים הדרושים"

עדות נוספת ליחסים העכורים בין נשיא ארה"ב לראש הממשלה הישראלי, על רקע המבצע בעזה: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס הלילה (שבת) בריאיון לעיתונאי תומס פרידמן ב"ניו יורק טיימס" לסכסוך הישראלי-פלסטיני, במהלכו לא ממש הסתיר את עמדותיו על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון נשאל אובמה האם הוא מוצא לנכון להפעיל לחץ כבד יותר על נתניהו ואבו מאזן על מנת שישובו לשולחן המשא ומתן: "אם נתניהו לא יחוש בלחץ פנימי שיגרום לו לבצע ויתורים, קשה לראות אותו עורך פשרות כואבות למען השלום כמו פינוי התנחלויות".

"אחוזי התמיכה בנתניהו גבוהים משלי, והם עלו בעקבות המבצע בעזה", אמר אובמה. "נתניהו הוא חזק מדי ואבו מאזן חלש מדי. לכן, קשה להביא את שני המנהיגים לעשות את הוויתורים הדרושים כדי לסיים את הסכסוך, כפי שעשו סאדאת, בגין או רבין. זה ידרוש משניהם להפגין מנהיגות - וזה הדבר הקשה ביותר עבור פוליטיקאי", הוסיף הנשיא האמריקני.

"עליהם להפגין מנהיגות". נתניהו ואבו מאזן (רוייטרס)

במהלך הריאיון, החמיא הנשיא האמריקני למדינת ישראל ולהישגיה לאורך השנים, ואמר כי אינו חושש לגורלה: "מדהים לראות איך ישראל התפתחה במרוצת הזמן - היא הפכה למדינה עשירה ומצליחה בצורה שלא תיאמן. ישראל חזקה ומוכשרת מאוד צבאית, ואיני חושש להישרדותה".

"אלא שהשאלה היא כיצד ישראל תשרוד בשנים הבאות? איך היא תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית? לשם כך, יש למצוא את הדרך לכונן שלום עם הפלסטינים", הדגיש הנשיא האמריקני. "זו גם האדמה שלהם ותביעותיהם לגיטימיות".

אובמה: עזה לא יכולה להתקיים כשהיא סגורה מול העולם

בנאום שנשא השבוע, התייחס הנשיא האמריקני למצור המוטל על רצועת עזה - כך לדבריו: "בטווח הארוך, צריכה להיות הבנה שעזה לא יכולה לקיים את עצמה, כשהיא סגורה מול העולם. מטרת ארה"ב כרגע היא לוודא שהפסקת האש תחזיק מעמד", הוסיף הנשיא האמריקני בטרם קרסה הרגיעה וחודש הירי מהרצועה. "במקביל, חשוב לוודא שעזה תוכל להתחיל תהליך של שיקום".

בנוגע לישראל אמר אובמה כי ישראל חייבת להרגיש בטוחה. הוא התייחס לירי הטילים המתמשך על תושבי הארץ ואמר שלישראל יש את הזכות להגן על עצמה. בדבריו גינה אובמה את חמאס על ירי לעבר אוכלוסייה אזרחית וקרא לתקיפות חמאס "חסרות אחריות באופן חריג".

"המצור על עזה לא יכול להימשך" (רויטרס)

"אין לי סימפטיה לחמאס", אמר. "אך יש לי הרבה סימפטיה כלפי האנשים הרגילים הסובלים בתוך עזה". בנוגע למשא ומתן להסכם שלום עם הפלסטינים בגדה המערבית, אמר אובמה שלדעתו כוחו של אבו מאזן נחלש בעקבות מבצע "צוק איתן"."הרשות הפלסטינית נחלשה בתהליך", אמר.