דריכות לקראת סוף הפסקת האש ברצועת עזה

המשלחת הפלסטינית דנה עם המצרים על הארכת הפסקת האש שתסתיים בשעה 8:00 ומחכה לקבל את תשובת ישראל לדרישותיה. בחמאס איימו לחדש את הירי אם ישראל לא תסכים להקמת נמל בעזה

המגעים להארכת הפסקת האש בין ישראל לחמאס נמשכים בקהיר, לקראת סיומה של ההפוגה הזמנית הבוקר בשעה 08:00. המשלחת הפלסטינית לשיחות דנה כעת עם המצרים בסוגיות השונות וממתינה לקבל מהם את תשובת ישראל לדרישותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השיחות בקהיר נערכות בצל האולטימטום שהציב חמאס לפיו יחודש הירי אם לא תהיה הסכמה ישראלית עקרונית להקמת נמל ימי בעזה. דובר חמאס אבו עוביידה איים על ישראל ואמר כי "כל החלטה ישראלית לפלוש שוב לרצועה משמעותה הרס צה"ל. אנו מוכנים להתחיל מחדש את המערכה וללכת למלחמת התשה ארוכה. ההתנגדות מסוגלת בעזרת אללה וכוחו לכפות את תנאיה ואת תנאי העם על האויב הציוני. נהפוך את הטנקים של האויב למשחק בידי עזה".

אבו עוביידה הזהיר כי הארגון עלול לגרור את ישראל ל"מלחמת התשה ארוכה שתשבש את החיים ואת השגרה בנמל התעופה בן גוריון" או לגרור את צה"ל למערכה יבשתית רחבה עם נפגעים רבים.

"לא נסכים לעולם שהמערכה תסתיים מבלי שתופסק התוקפנות בכל צורותיה ויהיה סיום אמיתי של המצור", הדגיש דובר הזרוע הצבאית של חמאס. "הביטוי הכי ברור לכך יהיה הקמת נמל. מבלי השגת מטרה זו אנחנו בעצם מזלזלים בקורבנות שהעם הפלסטיני הקריב במערכה".

בכיר חמאס עיזת א-רישק, שלוקח חלק בשיחות בקהיר, אמר כי המסר של גדודי עז א-דין אל-קסאם הגיע לאזני המשלחת הפלסטינית והבהיר כי הם רואים את הדברים "עין בעין". בזרוע הצבאית דרשו מהמשלחת הפלסטינית להפסיק את המשא ומתן ולעזוב את קהיר אם לא תהיה היענות לדרישות.

גורם מדיני: "לא מזלזלים באיומי חמאס, ירי ייענה בתגובה קשה"

מוקדם יותר היום אמר גורם מדיני כי בישראל "לא מתייחסים בזלזול לאיומי חמאס שלא להאריך את הפסקת האש, אבל ירי לעבר ישראל ייענה בתגובה קשה". בלילה חזרה לישראל המשלחת מטעם ראש הממשלה, שבה חברים ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד, ראש השב"כ יורם כהן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי וראש אגף תכנון בצה"ל, אלוף נמרוד שפר. מהדיווחים שמסרה המשלחת הישראלית עולה כי יש פער בין דרישות חמאס לגישה המצרית, מה שמייצר תחושת מצוקה בקרב המשלחת הפלסטינית.