ליברמן לקרי: חמאס סוחט את ישראל

שר החוץ ליברמן שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי וזעם על האיומים של חמאס, בזמן המגעים בקהיר, כי לא יאריך את הפסקת האש ויחדש את הירי. הוא הודה לקרי על "התמיכה הבלתי מסוייגת" והתייחס גם להשתלחויות של ארדואן: "אנחנו לא רוצים עם הסלמה עם טורקיה, אבל אם מסכת ההתקפות תימשך - נגיב"

"זו סחיטה". ליברמן, ארכיון (AP)

בישראל זועמים על האיומים שמשגר חמאס, בזמן המשא ומתן בקהיר, כי לא יאריך את הפסקת האש ואף יחדש את הירי עם סיום ההפוגה. "הודעת הפלסטינים בקהיר על כך שהם אינם מתחייבים להמשך הפסקת האש היא מעשה סחיטה", אמר שר החוץ אביגדור ליברמן למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הלילה (ה') בשיחה שקיים איתו והוסיף: "ישראל לוקחת זאת בחשבון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על רקע הדיווחים על מתיחות ביחסים בין ארה"ב לישראל, הודה ליברמן לקרי על "תמיכתה הבלתי מסוייגת של ארה"ב בישראל אתמול במהלך מועצת הביטחון של האו"ם ועל כך שבזכות העבודה המשותפת נמנעה קבלת החלטה אנטי-ישראלית מחייבת".

בשיחה התייחס שר החוץ גם למתיחות עם טורקיה ודבריו החריפים של ארדואן נגד ישראל במהלך המבצע. "ישראל לא מעוניינת בהסלמה עם טורקיה, עד היום הבלגנו על ההשתלחויות וההתבטאויות הקשות של ראש הממשלה ארדואן נגד ישראל, ואנו מקווים כי עד מועד הבחירות בטורקיה, ביום ראשון הקרוב, מסכת ההתקפות כבר תיפסק. אך אם זה לא יקרה ישראל תגיב לכך", הצהיר ליברמן.

חמאס: "יש לנו עוד הפתעות" (אלג'זירה)

לפיד: "הנהגת חמאס - בני מוות"

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הבוקר למגעים להפסקת אש ולאיומי חמאס: "שלא ינסו אותנו, צה"ל ערוך ומוכן - כל ירי ייענה במכת אש כבדה". לפיד הדגיש כי במהלך המבצע "המערך האסטרטגי של חמאס חוסל והאזרחים מתחילים להבין את מה שראינו מזמן - חמאס משתמש בהם, בילדיהם ובבתיהם".

"מבחינתי אין הבדל בין ההנהגה המדינית להנהגה הצבאית של חמאס - כל אחד הוא בן מוות", הוסיף לפיד. "הם מבינים שנגיע אליהם ולכן הם עדיין מתחת לאדמה". לאחר מכן התייחס לזירה המדינית: "המצב בעזה חייב להשתנות - יש לנו הזדמנות חד פעמית עם הקהילה הבינלאומית לחתור לפירוז עזה ולהחזיר את השליטה בעזה לרשות".

"שילמנו מחיר כבד במבצע. 64 חיילים וארבעה אזרחים נהרגו וזה כואב לכל אחד מאיתנו", אמר לפיד במסיבת עיתונאים של משרד האוצר. "בתוך הכאב אני מרגיש גם את הגאווה במערכת הביטחון, בחיילים ובמפקדים. נחשפנו לזה שצומח פה דור מופלא של צעירים. ילדי הפלייסטיישן הם לוחמים לא פחות טובים מהוריהם".

חמאס: "לא הסכמנו להאריך הפסקת האש"

הבוקר התחדשו השיחות בקהיר וכלי תקשורת ערביים דיווחו על קשיים במגעים. אמש שיגרו בכירים בחמאס מסרים, לפיהם אם דרישותיהם במסגרת השיחות במצרים לא יתקבלו - ימשיכו בלחימה נגד ישראל בתום 72 השעות של הפסקת האש.

רה"מ: "ערוכים לכל הפרה". ארכיון (רויטרס)

"אין הסכמה להארכת הפסקת האש", הבהיר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה בתגובה לדיווחים כי הצדדים נעתרו להרחבת ההפוגה. בכיר חמאס איסמעיל רדואן, הוסיף כי "אין כל הארכה של ההודנא" עד שהארגון לא יקבל את תשובת ישראל על רשימת הדרישות שהציג. במקביל, הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה בה הצהירו כי הם נערכים לחדש את הירי על ישראל בתום הפסקת האש מחר ב-08:00 בבוקר.

"ישראל עוקבת מקרוב אחר יישום הפסקת האש ואנו ערוכים לכל מקרה שהפסקת האש תופר", הצהיר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו. "צה"ל נמצא בשטח בכוחות מתוגברים כדי לתת מענה לכל תרחיש. סביב יישובי עוטף עזה יישארו כוחות, שלא היו שם לפני המבצע, וזאת כדי לתת הגנה טובה יותר לתושבי האזור".

הודה לקרי על מאמציו (AP)

בנאומו התייחס גם ראש הממשלה לטענות על משבר ביחסים בין ארה"ב לישראל ושיבח את קרי על מאמציו במסגרת המשא ומתן. "אני מבקש לשבח את הדברים שאמר אמש מזכיר המדינה האמריקני על הצורך בפירוז רצועת עזה", אמר נתניהו. "שוחחתי איתו בצהריים פעם נוספת שיחה טובה מאוד והודיתי לו באופן אישי על הדברים החשובים הללו".