יוזמה: אירופה תשוב לפקח על הפעלת מעבר רפיח

צרפת, בריטניה וגרמניה יוזמות מהלך לשדרוג כוח הפקחים שנועד למנוע הכנסת כלי נשק לרצועת עזה. לחדשות 2 Online נודע כי שלוש המדינות צפויות להציג את היוזמה הערב ליועץ לביטחון לאומי של נתניהו. אם המהלך ייצא אל הפועל, הוא יכלול את הכנסתו של אבו מאזן למעבר רפיח, כפי שבחמאס התחייבו בפני מצרים

אירופה תפקח על הפעלת מעבר רפיח? (רויטרס)

שבע שנים אחרי שנמלטו מאימת החמאס, האם הפקחים האירופים יישבו שוב במעבר רפיח? גרמניה, צרפת ובריטניה יוזמות מהלך לשדרוג כוח הפקחים EUBAM - כוח שנועד למנוע הכנסת כלי נשק לרצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לחדשות 2 Online נודע כי הערב צפויים נציגי שלוש המדינות להציג את היוזמה ליועץ לביטחון לאומי של נתניהו, יוסי כהן. על פי הדיווח, המהלך יוכל לצאת לפועל אם מצרים תכפה על חמאס להכניס את אבו מאזן למעבר רפיח, כפי שהתחייבה.

בשנת 2007, אחרי השתלטות חמאס על הרצועה, נמלטו הפקחים מהמעבר בעקבות שורה של התנכלויות מצד אנשי החמאס. מאז הם מתגוררים באשקלון, בתקווה שבאחד הימים יוכלו לחזור למשימתם.

משימתם המקורית של פקחי EUBAM הייתה למנוע כניסת כלי נשק לרצועה - משימה שהפכה בלתי אפשרית עם השתלטות חמאס על רצועת עזה. כעת מקווים האירופים שבמסגרת המשא ומתן שמתנהל עם נציגי חמאס במצרים, ייווצרו התנאים שיאפשרו להם לחדש את עבודתם.

"תקיפות ישראל שערורייתיות" (רויטרס)

מוקדם יותר היום תקף מזכ"ל האו"ם באן קי מון בחריפות תקיפות שביצעה ישראל במתקני או"ם ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". "תקיפות אלה היו שערורייתיות, לא מקובלות ולא מוצדקות", הצהיר באן בכינוס מיוחד של העצרת הכללית של האו"ם.

"כן, חשפנו מקרים שבהם נשק הוטמן במספר קטן של מבנים נטושים, כן, היו דיווחים שהרקטות של חמאס נורו ממתחמים של האו"ם", הוסיף באן. "הרשו לי להיות ברור - חשש לפעילות צבאית שכזאת אינו מצדיק סיכון חייהם וביטחונם של אלפים רבים של אזרחים".