מזכ"ל האו"ם: לחקור תקיפות צה"ל ברצועה

בכינוס מיוחד של העצרת הכללית התייחס מזכ"ל האו"ם לפעילות צה"ל בעזה, והודה כי חמאס ביצע ירי ממתקני הארגון. עם זאת, כינה את תגובת צה"ל שערורייתית, לא מקובלת ולא מוצדקת"‎. שגריר ישראל באו"ם: "הצניעו את הסלקטיביות המקוממת שלכם"

אחרי כניסתה של הפסקת האש לתוקף, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מתח היום (ה') ביקורת חריפה על החלטתה של ישראל לתקוף מתקנים של האו"ם, כינה את התקיפות "שערורייתיות" וקרא לחקור את ישראל על הפרה של החוק הבינלאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תקיפות אלה היו שערורייתיות, לא מקובלות ולא מוצדקות", הצהיר באן בכינוס מיוחד של העצרת הכללית של האו"ם. "כן, חשפנו מקרים שבהם נשק הוטמן במספר קטן של מבנים נטושים, כן, היו דיווחים שהרקטות של חמאס נורו ממתחמים של האו"ם. הרשו לי להיות ברור - חשש לפעילות צבאית שכזאת אינו מצדיק סיכון חייהם וביטחונם של אלפים רבים של אזרחים".

מזכ"ל האו"ם בחר גם להציג דוגמה, בה קיבלה ישראל מידע על יעודו של המתקן ובכל זאת בחרה לתקוף. "במקרה האחרון של הפגזה על מתקן האו"ם, ישראל קיבלה קואורדינטות של המבנה 33 פעמים", ציין באן, "על תקיפות אלה, ביחד עם מקרים נוספים שבהם עולה חשד להפרה של החוק הבינלאומי - להיחקר במהרה".

"תקיפות שערורייתיות" (רויטרס)

בהקשר זה גער המזכ"ל בחבריו לקהילה הבינלאומית ואמר: "כאן, בפני עצרת האו"ם, אני רוצה להעביר מסר אישי וישיר לעמיתיי הרבים מהאו"ם ובו זעזוע מחוסר ההתייחסות לאירוע בזירה הבינלאומית".

כשהוא ממשיך במתקפתו החריפה קרא באן לכבד את הארגון שהוא עומד בראשו. "החוקים ההומניטריים הבינלאומיים דורשים בבירור מכל הצדדים להגן על אזרחים ומתקנים אזרחיים, כולל מתקני או"ם וצוותי או"ם", אמר. "יש לכבד את דגל האו"ם ולהבטיח את ביטחונם של אלו הנזקקים לו".

מזכ"ל האו"ם הטיל, יחד עם זאת, את האחריות להרג ולהרס הרב על שני הצדדים והביע תקווה כי הפסקת האש עליה הסכימו הצדדים ל-72 שעות - תוארך. בינתיים, נמשך הדיון בעצרת הכללית של האו"ם על הלחימה בעזה. "הפסקת האש הזו מגיעה במחיר שהוא כמעט כבד מנשוא. כמויות ההרג וההרס העצומות בעזה הדהימו את העולם. יותר מאלף פלסטינים נהרגו, רובם הגדול אזרחים, כולל מאות נשים וילדים. שלושה אזרחים בישראל נהרגו גם הם, כמו גם 64 חיילים. לאנשים משני הצדדים יש את הזכות לחיים אבל גם את הזכות לחיים ללא פחד".

"מזועזע מחוסר ההתייחסות"

פרושאור: "קשה לראות ממגדל השן של האו"ם"

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור הגיב בחריפות לדברים שנאמרו בעצרת. "אולי זו בקשה גדולה מדי להתייצב לצד ישראל, אבל לפחות הצניעו את הסלקטיביות המקוממת שלכם, בזמן שישראל מגנה על הערכים של כולנו", אמר.

פרושאור הוסיף עוד כי התייחסותו המגמתית של האו"ם למתרחש באזור אינה עניין חדש. "אתם מתמידים בחוסר היכולת שלכם להסתכל באובייקטיביות על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. להתמדה הזו יש תוצאות מרות", ציין. "קשה לראות אותן ממגדל השן באו"ם, אבל ברגע זה מתרחשות אלפי טרגדיות בכל רחבי העולם. אני לא שומע את העצרת הזו מגנה אותן. כאשר מוסלמים הורגים מוסלמים, הנושא נעדר מהרשומות של העצרת הזו".

פרושאור: "אין אובייקטיביות"

לדבריו, אם העצרת היתה משקיעה עשירית מהאנרגיה שהיא משקיעה בחקירת ישראל, כדי לחקור את חמאס, היא היתה חושפת אינספור פשעי מלחמה מחרידים. "הקהילה הבינלאומית איבדה את דרכה. הארגון הזה נוסד כדי לקדם מוסר, אמת וצדק. לצערי, הוא לא עומד במשימתו".