מלחמת ההסברה של נתניהו: "חמאס אחראי להרג בעזה"

על רקע הביקורת החריפה שמתח מזכ"ל האו"ם על תקיפותיה של ישראל בעזה, כינס ראש הממשלה מסיבת עיתונאים לכתבים הזרים ובה הציג סרטונים המעידים על פעילות חמאס באזורים שהותקפו. על ההיערכות בדרום ביום שאחרי "צוק איתן" אמר: "צה"ל נמצא בשטח בכוחות מתוגברים"

אל מול הביקורת של הקהילה הבינלאומית, ובראשה מזכ"ל האו"ם שתקף את ישראל על פעולתה בעזה, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים לתקשורת הזרה והפנה אצבע מאשימה אל חמאס, כמי שאחראי להרג בעזה. במהלך נאומו הציג דיווחים של כתבים זרים מתוך הרצועה - כעדות למה שהתרחש באזורים אותם תקפה ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני יוצא נגד אותן אמירות אנונימיות שיוצאות נגד צה"ל", הצהיר ראש הממשלה. "צה"ל הוא צבא נפלא, הצבא שלנו חזק, הוא הביא להישגים משמעותיים בקרב מול חמאס, הוא עמד והוא עומד ביעדים המוצבים לו, הוא הביא מודיעין איכותי לפני ותוך כדי המבצע הצבא שלנו. כל דרגות הפיקוד והלוחמים, מורכבות מאנשים בעלי איכויות מופלאות וכולם חייבים לצה"ל תודה".

כשהוא ניצב בפני הכתבים הזרים החל להציג בזה אחר זה סרטונים המעידים על פעילות חמאס. "אנו משקיעים עכשיו מאמץ גדול להסביר לעולם שמי שאחראי להרג ולהרס של תושבי עזה הוא החמאס ולכן ביקשתי להיפגש עם נציגי התקשורת הבינלאומית כדי להסביר את צדקת דרכה של ישראל", ציין נתניהו בפתח המצגת. "רק עכשיו כשיוצאים כתבים זרים מהרצועה, מתאפשר להם לשדר את האמת שחמאס מנע מהם להפיץ". 

בנאומו התייחס ראש הממשלה גם להיערכותה של ישראל ביום שאחרי היציאה מעזה. "ישראל עוקבת מקרוב אחר יישום הפסקת האש ואנו ערוכים לכל מקרה שהפסקת האש תופר", אמר נתניהו. "צה"ל נמצא בשטח בכוחות מתוגברים כדי לתת מענה לכל תרחיש. סביב יישובי עוטף עזה יישארו כוחות, שלא היו שם לפני המבצע, וזאת כדי לתת הגנה טובה יותר לתושבי האזור", לדבריו, מצבם הביטחוני של תושבי האזור הוא טוב יותר ובטוח יותר מזה שהיה לפני המבצע.

נתניהו: "כוחות מתוגברים בדרום" (AP)

"משבח את קרי שקרא לפירוז הרצועה"

בנוסף, אחרי שמזכירת מחלקת המדינה סיפרה על שיחה בין נתניהו לקרי שהתנתקה ולא חודשה, ועל רקע הדיווחים על משבר ביחסים בין ארה"ב לישראל, ביקש ראש הממשלה לשבח את מזכיר המדינה האמריקני. "אני מבקש לשבח את הדברים שאמר אמש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על הצורך בפירוז רצועת עזה. שוחחתי איתו בצהריים פעם נוספת שיחה טובה מאוד והודיתי לו באופן אישי על הדברים החשובים הללו", הדגיש.

בהמשך השיב ראש הממשלה לשאלות הכתבים הזרים וציין כי ישראל עשתה כל שביכולתה כדי להימנע מהרג אזרחים. "אני חושב שהמבצע היה מוצדק, פרופורציונלי, וזה בשום אופן לא מוריד מהצער הרב שיש לנו על מותו של כל אזרח", הסביר. "עשינו כל שניתן כדי להימנע מכך. חמאס עשה כל שניתן כדי לוודא שיהיו אזרחים הרוגים".

מוקדם יותר היום, במהלך דיון בעצרת הכללית של האו"ם, מתח מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ביקורת חריפה על החלטתה של ישראל לתקוף מתקנים של האו"ם וקרא לחקור את ישראל על הפרה של החוק הבינלאומי.

"עשינו הכל להימנע מהרג אזרחים" (רויטרס)

"תקיפות אלה היו שערורייתיות, לא מקובלות ולא מוצדקות", הצהיר באן בכינוס מיוחד של העצרת הכללית של האו"ם. "כן, חשפנו מקרים שבהם נשק הוטמן במספר קטן של מבנים נטושים, כן, היו דיווחים שהרקטות של חמאס נורו ממתחמים של האו"ם. הרשו לי להיות ברור - חשש לפעילות צבאית שכזאת אינו מצדיק סיכון חייהם וביטחונם של אלפים רבים של אזרחים".

מזכ"ל האו"ם בחר גם להציג דוגמה, בה קיבלה ישראל מידע על יעודו של המתקן ובכל זאת בחרה לתקוף. "במקרה האחרון של הפגזה על מתקן האו"ם, ישראל קיבלה קואורדינטות של המבנה 33 פעמים", ציין באן, "על תקיפות אלה, ביחד עם מקרים נוספים שבהם עולה חשד להפרה של החוק הבינלאומי - להיחקר במהרה".