הנשיא אובמה: "לשחרר מיד וללא תנאים את הקצין"

נשיא ארה"ב התייחס לראשונה לתקרית ברפיח שבה, כפי הנראה, נפל בשבי סג"מ הדר גולדין: "אם אתם רוצים הפסקת אש - שחררו החייל". עוד אמר, כי "לישראל יש הזכות לנטרל את המנהרות - זו פעולה הגנתית". במקביל, הפלסטינים מדווחים כי צה"ל ממשיך לתקוף במספר מוקדים ברצועה

"חמאס הפר את הפסקת האש": נשיא ארה"ב ברק אובמה מסר אמש (ו') הצהרה לתקשורת, והתייחס להמשך הלחימה ברצועת עזה ולמגעים להפסקת אש. אובמה הבהיר כי על חמאס לשחרר את סג"מ הדר גולדין, שנשבה היום, ללא תנאים. ובאופן מיידי. נשיא ארה"ב העריך כי יהיה קשה להשיג כעת הפסקת אש, בשל חוסר האמון הישראלי ביכולתו של חמאס לנצור אש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חשוב לציין שגיניתי באופן גורף את חמאס ואת הפלגים הפלסטינים שהרגו היום שני חיילים ושבו שלישי, זמן קצר לאחר שהפסקת האש החלה. גם האו"ם גינה את המעשים", הדגיש הנשיא. "אני רוצה לוודא שחמאס מקשיבים: אם הם רציניים לגבי ניסיון לפתור את המשבר, החייל צריך להיות משוחרר ללא תנאים בהקדם".

אובמה הביע סקפטיות לגבי האפשרות להשיג הפסקת אש מחודשת בזמן הקרוב, מכיוון ש"ישראל והקהילה הבינלאומית לא יאמינו שחמאס יוכל לעמוד בדרישות להפסקת אש. זה לא משנה איזה מנהיג חמאס מחליט על פעולה התקפית - כשהם חותמים על הפסקת אש, הם מתחייבים שהם שולטים בפלגים. אם הם לא שולטים עליהם, וזמן קצר לאחר הפסקת אש יש פיגוע בו נהרגים ונשבים חיילים, קשה לישראלים להאמין שניתן לכבד את הפסקת האש". עם זאת, אובמה טען כי "אם נוכל להפסיק את הלחימה, עשוי להיות פיתרון שיציל חיים ויבטיח את ביטחונה של ישראל".

התחדשו התקיפות בעזה (AP)

אובמה הדגיש את מחויבותו לצרכים הביטחוניים של ישראל: "אני בהתייעצות מתמשכת עם נתניהו ועם הצבא הישראלי - תמכנו בישראל ותמכנו במערכת כיפת ברזל, שהגנה על ערים מפני טילים. במקביל, דאגנו להבהיר שאזרחים פלסטינים שנפגעים יושבים על המצפון שלנו וצריכים להגן עליהם", הוסיף. "אנחנו רוצים לראות שהכל נעשה כדי למנוע הרג של אזרחים פלסטינים".

"משבח את קרי, הוא ספג ביקורת חמורה"

לאחר מכן קרא הנשיא להתנהגות של חמאס "בלתי אחראית לעיתים - הם משגרים טילים שלפעמים נוחתים בלב הערים, ואז אנחנו רואים שאנשים חפים מפשע נפגעים. הייתי ברור לאורך כל העימות הנוכחי - לישראל יש זכות להגן על עצמה. אף מדינה לא יכולה להשלים עם מטח טילים וריצה למקלטים כל 20 דקות, או מנהרות שנחפרות תחת האדמה לעבר יישובים ומיועדות למתקפות טרור".

"אמריקה היא המדינה החזקה, אבל היא לא שולטת בכל דבר בעולם - המאמצים הדיפלומטיים שלנו לוקחים זמן, ולפעמים יש התקדמות ולאחר מכן נסיגה", הבהיר אובמה, שציין כי למרות הקשיים אין בכוונתו לוותר: "יהיה מאתגר, אבל נמשיך לפעול כדי להשיג הפסקת אש". לאחר מכן שיבח אובמה את מאמציו של מזכיר המדינה קרי: "הוא התמיד ופעל נחרצות, ספג ביקורת מחמירה מאוד למרות שפעל מתוך דאגה לצרכי הביטחון של ישראל ולשלומם של אזרחים פלסטינים".

"הפלסטינים: הותקף מבנה של האו"ם"

בתוך כך, כלי התקשורת בעזה דיווחו כי תקיפות צה"ל ברצועה נמשכות. הפלסטינים טוענים כי בין השאר הותקף מבנה של האו"ם באזור רפיח, זאת לאחר תקיפות מסיביות במזרח העיר.

על פי הדיווחים, אלפים מתושבי רפיח ניסו להימלט מהעיר בשל הפצצות צה"ל, ומצרים סגרה את מעבר רפיח לחלוטין למעבר אזרחים. על פי המספרים הלא רשמיים המדווחים על ידי כלי התקשור ברצועה, במהלך היום נהרגו כ-100 בני אדם באזור רפיח ו-160 ברצועה כולה. עוד דווח כי גופות רבות עדיין נמצאות תחת הריסות המבנים.

סג"מ הדר גולדין

הוראת פינוי לבית החולים של רפיח

במקביל לנאומו של אובמה נורו רקטות לישראל ונחתו בשטחים פתוחים, ובמקביל צה"ל תקף מטרות ופעילים ברחבי הרצועה, ובעיקר ברפיח בה נשבה גולדין. בכלי התקשורת הפלסטינים דווח כי תושבי רפיח הפלסטינית קיבלו הוראה לא לנוע ברחובות, וגם בית החולים היחיד בעיר - יוסוף אל-נג'אר - קיבל הוראה להתפנות.

לפחות שני בני אדם נהרגו ומספר בני אדם נוספים נפצעו לאחר ש‫כלי טיס של חיל האוויר תקף רוכב אופנוע ברפיח. כלי תקשורת פלסטינים מדווחים כמאה הרוגים ברפיח במהלך היום, ועל מנוסה של אלפי פלסטינים מאזור רפיח מתוך חשש מהפגזות.

הקבינט התכנס בשעות הערב, על מנת להכריע האם להרחיב את המבצע הקרקעי או לפתוח במהלך חד צדדי מתואם ליציאה מרצועת עזה. בכירים בישראל אומרים כי אסור לתת לאירוע ברפיח להשפיע על ההחלטות במערכה. גורמים מדיניים הוסיפו כי לאחר הפיגוע ברפיח, תם למעשה עידן הפסקות האש.

גינה את הפיגוע והחטיפה. קרי (AP)

טורקיה: "נעשה כמיטב יכולתנו לשחרר את החייל"

אמש דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי מזכיר המדינה קרי פנה לטורקיה וקטאר על מנת שיעזרו בשחרורו של סגן-משנה הדר גולדין, שככל הנראה נלקח בשבי חמאס.

שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, אמר כי ארצו מוכנה לסייע בהשבת החייל, אך הצהיר כי קודם לכן יש להשיב את הפסקת האש. "נעשה כמיטב יכולתנו, אבל אם הפסקת האש נעצרה בגלל שחייל ישראלי נשבה, אז מישהו צריך לקחת אחריות על 70 הפלסטינים שנהרגו היום - בעיניים שלנו, כולם שווים", הוסיף.

קרי גינה את פעולת הטרור "השערורייתית" שהפרה את הפסקת האש. לדברי קרי, הפיגוע בו נהרגו שני חיילים - רס"ן בניה שראל (26) מקריית ארבע וסמ"ר ליאל גדעוני (20) מירושלים - וסג"ם הדר גולדין נשבה, סותר גם את "ההבטחות שניתנו לאו"ם ולארצות הברית", וקרא לשחרורו המיידי של גולדין.

ההרוגים, ליאל גדעוני ובניה שראל

"חמאס מוכרח לשחרר את השבוי - אני עומד בקשר קרוב עם ראש הממשלה נתניהו, עם המתאם מטעם האו"ם רוברט סרי ועם גורמים אזוריים נוספים", הוסיף קרי. "הקהילה הבינלאומית חייבת להגביר את מאמציה כדי לסיים את מתקפות הטרור דרך המנהרות וירי הרקטות, וכדי לעצור את הפגיעה בחיי אזרחים", טען מזכיר המדינה. "אנחנו מגנים בדרך החריפה ביותר את המתקפה - זו תהיה טרגדיה אם הפיגוע יוביל לסבל נוסף ולמוות בשני צידי הקונפליקט".

קצין צה"ל בשבי חמאס - הסיקור המלא:

הקצין גולדין לחניכיו במכתב מרגש: "אנחנו נינג'ות, מכים חזק"

הרשת נרתמת: "Hadar come home"

הקצין שנהרג ספד ב-2007 לחברו: "לוויות – בזבוז זמן"

המתווך בעסקת שליט: "בחמאס תכננו מראש להפתיע עם מתאבד ולחטוף חייל"

פורסמו שמות ההרוגים בתקרית ברפיח

קרי: "חמאס חייב לשחרר את השבוי"

אבי החייל שנשבה: "בטוחים שצה"ל יהפוך כל אבן"

חמאס מכחיש: "לא חטפנו את החייל"

שכנים וחברים בבית משפחת גולדין: "הם חזקים"

נועם שליט לחדשות 2 Online: "מרגישים רע מאוד, כמו כל המדינה"

סג"מ הדר גולדין בריאיון לפני כשנה: "גדלתי על אהבת העם והארץ"

גורם מדיני: "התגובה לחטיפת הקצין תהיה קשה"

חשש: קצין צה"ל נפל בשבי חמאס; שני חיילים נהרגו