גורם מדיני: "התגובה לחטיפת הקצין תהיה קשה"

אפשר לשכוח בשלב הזה מהפסקת האש: גורם בישראל מבהיר כי צה"ל יגיב על האירוע שבמהלכו נחטף, ככל הנראה, ברפיח סג"מ הדר גולדין. שרים בימין זועמים. אריאל: "למוטט את חמאס אחת ולתמיד". כץ: "זה לא יגמר עד שהחמאס יוכרע"

חייל צה"ל בעזה

בישראל מגיבים בזעם בעקבות החשש לחטיפתו של קצין צה"ל סג"מ הדר גולדין, במהלך היתקלות במחבלים ברפיח הבוקר. גורם מדיני הבהיר כי "התגובה תהיה קשה". דיון מיוחד של הקבינט נקבע ל-17:30.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחמאס היו מי שטענו כי התקרית התרחשה בשעה 7:30 בבוקר, חצי שעה לפני כניסת הפסקת האש לתוקף. עם זאת, בצה"ל טוענים כי היא התרחשה בסביבות השעה 9:30. "טענות הפלסטינים שהתקרית הייתה לפני הפסקת האש שקריות", אמר הגורם המדיני. בבית הלבן כינו את התקרית ברפיח "הפרה ברברית של הפסקת האש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בעקבות התקרית הקשה. "למרות הצהרתך המשותפת עם מזכ"ל האו"ם לפיה התקבלו ערבויות מחמאס לנצור את האש, הפלסטינים הפרו באופן חד צדדי ובוטה את הפסקת האש", אמר נתניהו. "הם תקפו את חיילנו, הרגו שני חיילים וקיים חשש כבד לחטיפת חייל נוסף, וזאת אחרי כניסתה לתוקף של הפסקת האש".

"הקונספציה של הפסקות האש מתפוצצת"

כמו כל עם ישראל, גם במערכת הפוליטית קיבלו בזעזוע את הדיווחים אודות החשש לחטיפת חייל בעזה, שעה וחצי אחרי תחילת הפסקת האש. השר אורי אריאל (הבית היהודי), התנגד לכל אורך המבצע להפסקות האש. "אני מחזק את כוחות צה״ל שפועלים בחירוף נפש לאיתור החייל הנעדר", אמר אריאל. "הקונספציה של הפסקות האש מתפוצצת לנו בפנים שוב ושוב. אני קורא לראש הממשלה לכנס את הממשלה כדי שתתקבל החלטה ברורה וחד משעמית - למוטט את חמאס אחת ולתמיד".

שרת המשפטים ציפי לבני הסבירה כי "אם למישהו עוד לא היה מספיק ברור, אז עכשיו ידע העולם מי אחראי להרס ולדם תושבי עזה". השרה הדגישה כי "צה״ל פועל בשטח ובצדק ובגיבוי מלא מכולנו. חמאס שילם ועוד ישלם מחיר כבד".

סגן השר אלי בן דהן (הבית היהודי) טען כי "זה הזמן שבעל הבית השתגע". בן דהן קרא לציבור להימנע מדכדוך ופאניקה, ש"תשחזר את תרחיש גלעד שליט, אלדד רגב ואודי גולדווסר של שחרור אלפי מחבלים עבור גופות וחייל בודד". "צריך להוריד להם את השאלטר עד להחזרת החייל", הוסיף בן דהן, שהדגיש כי לדעתו ישראל צריכה להתעלם מהמלצות הגורמים הבינלאומיים להפסקת אש: "זה הזמן להכות בהם ללא רחם וללא התחשבות בשום גורם חיצוני עד שהם יצעקו די".

השר ישראל כץ (הליכוד) מאמין שסוף המבצע עוד רחוק. "אנחנו באמצע מלחמה קשה שרחוקה מסיום, והאמינו לי - זה לא יגמר עד שהחמאס יוכרע", אמר. "יהיו עוד רגעים קשים, ועל כולנו להיות מלוכדים ולגבות את חיילי צה״ל שלוחמים בגבורה. זה לא הזמן לפלגנות ולמלחמות יהודים".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג ניסה לחזק את העם והלוחמים. "לא נישבר ולא נירתע", אמר הרצוג. "אני מחזק את ידי לוחמינו שיעשו הכל על מנת להשיב את החייל החטוף במהרה. נקווה לבשורות טובות".

ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) מצדיק את אלה שהתנגדו להפסקת אש. "את אשר יגורנו, לצערנו, כנראה בא לנו", אמר. "אולי עכשיו אומות העולם, ולא פחות מהם גם אנחנו נבין עם מי יש לנו עסק. אפשר להתווכח אם עשו נכון השרים שבפומבי התנגדו להפסקת אש וקראו 'ללכת עד הסוף' מול החמאס, אבל לעצם הענין מסתבר שהם צדקו".