הנתיב המצרי-ישראלי לסיום המבצע

הקבינט המדיני-ביטחוני בוחן נתיב חלופי להפסקת אששכולל מהלך חד-צדדי מתואם להפוגה, יחד עם סיום הטיפול במנהרות בימים הקרובים. לאחר מכן תהיה היערכות מחדש של כוחות צה"ל מחוץ לרצועה ותקיפות מהאוויר בתגובה לירי רקטות. דיווח: קרי ובאן יקראו להפסקת אש ל-72 שעות

ישראל תכריז חד-צדדית על הפוגה? (רויטרס)

נוכח המבוי הסתום במגעים להפסקת אש שתוביל לסיום מבצע "צוק איתן", הקבינט המדיני-ביטחוני בוחן נתיב חלופי שכולל מהלך חד-צדדי מתואם להפוגה. במקביל, מדווחת רשת אל ג'זירה שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון יקראו להפסקת אש בת 72 שעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנתיב החלופי כולל:

  • סיום הטיפול במנהרות בימים הקרובים.
  • היערכות מחדש מחוץ לרצועה וירי אווירי בתגובה לרקטות, אם ישוגרו.
  • קבלת הפסקת אש הומניטרית של 72 שעות אם האו"ם יבקש זאת וחמאס יבטיח כי הוא עומד בכך.
  • סיכום עם מצרים על מניעת התעצמות חמאס ואפשרות הכנסת אבו מאזן כמתאם שיקום לרצועה.

דיונים קדחתניים בקהיר להפסקת אש (דוברות המשטרה, אור מני)

בתוך כך, מסרו בלילה מקורות מצריים כי משלחת ישראלית רמת-דרג, המורכבת מחמישה בכירים ישראלים ביקרה אמש בקהיר, על מנת לדון עם בכירים בכוחות הביטחון המצריים על ההתקדמות במגעים האחרונים בין הצדדים.

על פי הדיווח, חברי המשלחת הישראלית דנו עם עמיתיהם המצריים בצעדים הנדרשים ליישום היוזמה המצרית להפסקת אש. המקורות הוסיפו כי מצרים הציגה לצד הישראלי מספר תיקונים שעדיין תחת דיון, כשהחשוב ביניהם הוא המכניזם של הסרת המצור מעל רצועת עזה.

הנציגים המצרים הדגישו בפני הנציגים הישראלים כי מצרים עומדת על הפסקת התוקפנות ברצועת עזה בהקדם האפשרי, שלאחריה יחל המשא ומתן בין הצדדים. הנציגים הישראלים הדגישו מצדם כי ישראל עומדת על כך שמצרים תשמש כמתווכת פעילה וכי הפסקת האש תהיה על בסיס היוזמה המצרית.