האו"ם מאשים: "80% מההרוגים בעזה – אזרחים"

בדיון חירום שערכה מועצת הביטחון על המצב בעזה, מתחה סגנית מזכ"ל האו"ם ביקורת חריפה על תוצאות הלחימה של צה"ל וקראה להפסקת האלימות. שגריר ישראל זעם דחה את הטענות בזעם: "חמאס חוטף ויורה ומאשים את ישראל; לא מזכירים שהוא משתמש בעמו כמגן אנושי"

"משתמשים באזרחים כמגן אנושי" (רויטרס)

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה היום (ה') לישיבת חירום כדי לדון במצב בעזה וקראה לצדדים לעצור את האלימות ולהימנע מהרג של אזרחים. "80 אחוזים מההרוגים בעזה הם אזרחים, רבים מהם ילדים", טענה בדיון סגנית מזכ"ל האו"ם, ואלרי אמוס. שגריר ישראל באו"ם זעם: "החמאס חוטף ויורה ומאשים את ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון המשיכה אמוס ותיארה את המצב הקשה ברצועה. "מחצית מתושבי רצועת עזה תלויים בארגוני סיוע, הכלכלה שבורה", ציינה הבכירה באו"ם. " קשה למצוא מקום מסתור ברצועת עזה - אין שם שום מקום בטוח".

לדבריה, מתקנים של האו"ם נהרסו במהלך ההפגזות, בהם בתי חולים ששימשו גם כמקלטים. "מרבית עזה בלי חשמל בכלל, חלקים אחרים מקבלים חשמל חלקי רק מהיום. אנו מאוד מודאגים ממצב המים. למאות אלפים אין גישה למים ומספר הנזקקים עולה בכל יום".

השגריר הפלסטיני שהשתתף בדיון ניצל את המעמד כדי להצטרף לביקורות נגד ישראל ואמר כי היא מוכרחה לשלם על פשעי המלחמה שהיא מבצעת בעזה, כך לטענתו.

הדברים זכו לחיזוק ממזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, המבקר בהודו. "אני עדיין מאמין שניתן להגיע להפסקת אש", אמר קרי עם נחיתתו בניו דלהי. "ככל שזה יקרה מוקדם יותר , כך ייטב לכל. אני קורא לצדדים לשוב ולקיים מגעים שיקדמו את המטרה להפסקת שפיכות הדמים".

דיון חירום במועצת הביטחון. ארכיון (AP)

תת מזכ"ל האו"ם קראה לחמאס וישראל להבחין מתקנים צבאיים לאזרחיים. "הצדדים חייבים לעצור את האלימות ולמנוע הרג של אזרחים. גם בישראל וגם בעזה אנשים רוצים לחיות בביטחון ובכבוד".

שגריר ישראל באו"ם התרעם על כך כי יו"ר וועדת האו"ם לענייני זכויות האזרח נבי פילאי כלל לא הזכירה בדבריה את השימוש שעושה חמאס באזרחים. "ישראל חוקרת את אירועי הירי על מתקני אונר"א", אמר פרושאור. "אני רוצה להבהיר - אף חייל לא התקיף את מתקן האו"ם בכוונה. יו"ר וועדת האו"ם לענייני זכויות האזרח , כלל לא הזכירה את החמאס שמשתמש בעמו כמגן אנושי".

עוד ציין השגריר: "החמאס הוא זה שמבצע פשעי מלחמה פעמיים - נגד ישראל ונגד עמו שלו , אבל לא שמעתי אף אחד שמגנה את החמאס, את הירי של החמאס עצמו לעבר בית חולים בעזה".

פרושאור קרא לקהילה הבינלאומית לשנות את תפיסתה ביחס לחמאס. "הגיע הזמן לעזוב את הרעיון הרומנטי ההזוי שטוען כי זהו ארגון של לוחמי חופש, החמאס הוא ארגון טרור שלא אכפת לו להשתמש בבתי ספר או בתי חולים כמקלטים לראשיו ולרקטות".