נתניהו "הזמין" השיחה עם אובמה?

בריאיון לחדשות 2 התייחס השר סילבן שלום לשיחת הטלפון בין שני המנהיגים. "דברים כאלה לא קורים ללא הכנה מוקדמת", אמר. "שיחות טלפון בין מנהיגים הן שיחות שנעשות לאחר שבשני הצדדים יודעים על מה מדובר"

האם שיחת הטלפון שבה דרש הנשיא האמריקני מראש הממשלה להגיע להפסקת אש מיד הייתה למעשה חלק ממהלך ישראלי? בריאיון לחדשות 2 רומז השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, כי השיחה תואמה מראש בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא יודע אם האמריקנים התקשרו או שזה היה מתואם שהם יתקשרו", אמר שלום, "לא הייתי שותף לעניין. אני רק אומר דבר אחד: מאחר שכבר הייתי במקומות האלה והייתי גם שר חוץ, דברים מהסוג הזה לא קורים ללא הכנה מוקדמת, ושיחות טלפון בין מנהיגים נעשות לאחר ששני הצדדים יודעים בדיוק על מה מדובר".

השר שלום הביע תמיכה בבקשתו של שר הפנים לכנס את כל הממשלה לדון בדרישת אובמה להפסקת אש. "אני חושב שזה יאפשר לכל השרים להיות שותפים לקבלת החלטה שיש לה משמעויות מרחיקות לכת", אמר. "הפסקת אש בשלב הזה, בלי שמחסלים את היכולות ההתקפיות של חמאס בתחום הרקטי ובתחום המנהרות, היא משגה גמור, אולי אפילו בסדר גודל היסטורי".

על פי הערכות שונות, לראש הממשלה נתניהו אין כרגע רוב בקבינט על מנת לאשר את דרישת אובמה, והשר סילבן שלום רומז כי הבאת הסוגיה לפורום של כלל הממשלה עשוי אף להחמיר את מצבו. "אני לא בטוח שיש לזה תמיכה רחבה בממשלה, על כל חלקיה, שריה ומפלגותיה", אמר.

בנוסף לדברים אלו, מתח השר שלום ביקורת על התנהלות הצבא בזמן המבצע. "כאשר אני שומע בכירים בצה"ל אומרים שכל היום הם צמודים, והם גאים בכך, לאנשי הפרקליטות הצבאית והפרקליטות בכלל בעניין הדין הבינלאומי - זה לא הצבא שהכרנו בעבר ואני מצר על כך", אמר.